Ukrytí
Ukrytím obyvatelstva se rozumí opatření sloužící k jeho ochraně proti účinkům a následkům velkých chemických nebo radiačních havárií.
V roce 2005 vláda rozhodla, že stát nepodpoří výstavbu nových stálých úkrytů, a nebude investovat ani do rekonstrukce a oprav těch stávajících, které byly povětšinou budovány v 70. letech minulého století, poskytují tedy proti dnešním zbraňovým systémům již jen minimální ochranu, stejně jako technologie v nich použité. Tím došlo k jejich postupnému rušení, nebo jejich převodu k soukromým subjektům.
Česká republika sází hlavně na individuální ochranu obyvatel v improvizovaných úkrytech, jako jsou sklepní prostory budov nebo dopravní stavby.
Improvizované ukrytí
Využívá se v mírové době při velkých haváriích s rizikem kontaminace nebezpečnými látkami a účinky pronikavé radiace. V případě vzniku této mimořádné události slouží k ukrytí uzavřená místnost v budově s možností poslechu televizního nebo rozhlasového vysílání.
Únik nebezpečných látek
Místnost by se měla nacházet nejlépe ve vyšších patrech a na odvrácené straně od místa nehody. Většina nebezpečných látek je těžší než vzduch a proto se drží při zemi. Nebezpečné chemické látky lehčí než vzduch jsou vesměs prchavé a tedy v terénu málo stálé. Není proto příliš pravděpodobné, že proniknou zavřenými okny ve vyšších patrech.
Únik radioaktivních látek a ionizujícího záření
Místnost by se měla nacházet nejlépe ve středové, suterénní nebo sklepní části domu s minimálním počtem oken, dveří a jiných větracích otvorů.
Další nezbytná opatření ke snížení průniku nebezpečné látky do místnosti:
- vypnout, uhasit topidla, utěsnit veškerou ventilaci v bytě (klimatizace, větrací systémy, digestoře, světlíky),
- utěsnit sebemenší otvory - klíčové dírky, otvory pro poštu apod.,
- okna zavřít a dobře utěsnit
Další informace k ukrytí je možné získat na stránkách:
Vyjádření GŘ HZS k otázkám vyrozumění a ukrytí