Pravidla pro umisťování výdejních boxů
INTERAKTIVNÍ MAPA
s vhodnými lokalitami pro umístění výdejních boxů (využijte filtr: "Firmy > služby, firmy, řemesla)
Rozšiřování služeb e-commerce přineslo pro města výzvu, jak se vyrovnat s umísťováním balíkomatů tak, aby tyto obslužné prvky negativně neovlivňovaly podobu veřejných prostranství města.
Řada provozovatelů a zásilkových firem plánuje další instalaci tzv. balíkomatů, samoobslužných boxů pro ukládání zásilek na veřejně přístupných místech.
Je proto žádoucí, aby existovaly nástroje pro regulaci umisťování balíkomatů na území města. Koordinace žádostí a pravidla pro instalaci pomůžou předcházet změti různých sítí balíkomatů ve městě (různých tvarů, velikostí a barev), která by ve výsledku působila jako vizuální smog.
Při umisťování a navrhování balíkomatů na veřejných prostranstvích platí tyto všeobecné principy, které je potřeba respektovat:
- Balíkomaty by měly maximálně respektovat prostředí a přizpůsobit se mu umístěním, tvarem, charakterem, velikostí, materiálním a barevným řešením. V žádné situaci nesmí být dominantním prvkem ve veřejném prostoru, měly by naopak působit nenápadně.
- Balíkomaty nesmí tvořit fyzickou bariéru v prostoru a nesmí svým umístěním omezovat chodce a ostatní uživatel veřejného prostoru, včetně lidí se zdravotním znevýhodněním, tzn. musí být umístěné s ohledem na univerzální design - mimo vodící linie a varovné pásy.
- Boxy nesmí tvořit vizuální bariéru a přispívat v prostoru k vizuálnímu smogu. Neměly by bránit pohledům na orientační body města a hodnotnou architekturu.
Ve stávajícím městském prostředí by mělo být vždy upřednostněno umístění balíkových služeb do stávajících objektů, např. jako:
- součást hal nákupních center, kancelářských objektů či nových bytových komplexů;
- součást nebytových prostorů v parteru uvolněných po uzavření služeb;
- synergická součást stávajících provozoven - obchodů i služeb (např. prádelny, tiskárny, co workingové prostory apod.);
- součástí hal městské hromadné dopravy; součást výlohy či fasády domu
Instalace balíkomatu jako samostatného objektu ve veřejném prostoru je přípustná primárně v preferovaných lokalitách města, kde je nižší hustota služeb a provozoven a kde zpravidla nelze zajistit prostor v rámci přilehlých budov. Umístění jednotlivých objektů by mělo být vždy v souladu s celkovou kompozicí daného prostranství.
Balíkomaty by měly mít účelný tvar a co nejmenší rozměry, aby v minimální míře utvářely prostorově a vizuální překážky, zároveň musí být dobře přístupné pro vyzvedávání a ukládání balíků. Balíkomaty nesmí být rušivým elementem v prostředí, do kterého jsou zasazeny, a svým umístěním a tvarem nesmí vytvářet nevhodná zákoutí.
Boxy nesmí být umístěny do exponovaných míst, aby nevytvářely pohledové bariéry. Design (velikost, tvar, materiál, barva) musí být jednoduchý a kultivovaný, měl by být vizuálně sladěn s daným prostředím.
Výrazná reklama na balíkomatech umístěných ve veřejném prostoru není přípustná.
Před balíkomatem je potřeba počítat s manipulačním prostorem pro ukládání a vyzvedávání zásilek v šířce rozměru otevřených dvířek + 90 cm a zároveň dodržení minimálního průchodu 150 cm mezi balíkomatem a další překážkou (např. fasáda, plot, obrubník, parkující auto apod.). Přístup k balíkomatu musí být vždy bezbariérový.
Je nutné navrhnout takové provozní uspořádání, které zajistí zásobovací přístup k boxům a odpovídající manipulační prostor, který zároveň nebude negativně ovlivňovat dopravní situaci v daném místě.
Důležitá je také údržba a trvanlivost balíkomatu a jeho okolí! Vlastník je povinný zabezpečit údržbu boxů, včetně odstraňování graffiti a polepů.
Podmínky designu a umístění balíkomatu budou na městských pozemcích řešeny vždy individuálně a budou součástí smlouvy o pronájmu veřejného prostranství.
Možnosti umístění balíkoboxů
(řazeno od nejmenšího vlivu na veřejná prostranství k většímu)
- Umístění v objektech (interiér, pod převislou částí objektu, v průjezdu)
- Umístění ve fasádě / plotě
- 1. Umístění ve výloze nebytového prostoru v parteru
- 2. Umístění ve slepé části fasády
V případě novostaveb či nových zdí/plotů lze balíkomaty osadit i jako součást fasády či oplocení. Takto integrované boxy nesmí vytvářet hmotové, materiální ani barevné akcenty. Boxy integrované do zdi nesmí přesahovat přední hranu směrem do veřejného prostoru. Výška boxů by neměla přesahovat výšku oplocení.
- Přisazení k objektu
Přisazení k objektu je obecně nežádoucí řešení, prakticky vždy generující vizuální smog. Je vhodné pouze v případě budov, které postrádají skutečný kontext a kompoziční vztahy - např. benzínové pumpy, supermarkety obklopené parkovištěm či jiné velkoplošné prodejny. Balíkomaty přisazené k fasádě stavby musí být v přímém kontaktu s budovou, nesmí zasahovat do volné průchozí šířky pro chodce a nesmí být v konfliktu s přirozenou vodící linií.
4. Samostatně stojící
V lokalitách, kde není možné nabízet službu vyzvedávání zásilek ve stávající zástavbě, a boxy je tak potřeba umístit na veřejná prostranství, je vhodné volit prostorově menší sestavy. Z hlediska uspořádání je nutné respektovat logické a stávající průchozí koridory. Balíkomaty je vhodné osazovat souměrně s osou veřejného prostoru, danou například stromořadím či řadou mobiliáře (lavičky, koše, lampy, dopravní značení apod.), vedenou zpravidla paralelně s hranou fasády, příp. s hranou obrubníku chodníku. Boxy nesmí bránit řidičům, cyklistům a pěším v rozhledových poměrech na křižovatkách.
Balíkomaty by měly být orientovány přední stranou do prostoru (tak, aby nebyla zadní strana vidět), v případě volně stojících boxů se doporučuje je sdružovat zády k sobě do sestav.
Dne: 05.08.2024
Ing. arch. Radek Novotný
AA ČKA 05514
telefon: +420 776 710 014
email: rn-a@email.cz
website: www.rn-a.cz