Mimořádná zpráva: Dotazníkový průzkum spokojenosti obyvatel našeho města. Děkujeme Vám za spolupráci a těšíme se na Vaše odpovědi...

Kontakty SPOD

Vedoucí zaměstnanec sociálně-právní ochrany dětí

Zaměstnanci sociálně-právní ochrany dětí

Standard č. 14 - Návaznost výkonu SPOD na další fyzické a právnické osoby

NÁVAZNOST VÝKONU SOCIÁLNĚ-PRÁVNÍ OCHRANY DĚTÍ NA DALŠÍ SUBJEKTY

14a

Orgán sociálně-právní ochrany dětí zprostředkovává a doporučuje klientům služby jiných fyzických a právnických osob podle jejich potřeb, a to v souladu s cíli podpory stanovenými v individuálním plánu ochrany dítěte. Klient je s dostupnými službami seznamován a je zároveň motivován k využívání těchto služeb. Každý zaměstnanec má aktuální seznam návazných služeb k dispozici a při práci s klientem z něho vychází a doporučuje vhodný typ návazné služby, je schopen předat potřebné kontakty, případně službu zprostředkovat (Příloha č. 23 – Seznam návazných služeb). Příloha je zveřejněna na webu města a dále je zpracována i ve formě brožurek, které má každý zaměstnanec sociálně-právní ochrany dětí k dispozici pro potřeby klienta, dále jsou umístěny na chodbě městského úřadu v přihrádkách pro informační letáky, má je k dispozici psycholog sociálně-právní ochrany dětí, Centrum prevence Mandl, každá základní a střední škola v Novém Městě nad Metují a lékaři spádové oblasti.

Od července 2016 je na pracovišti sociálně právní ochrany dětí zřízena pozice lokálního síťaře sociálně-právní ochrany dětí v rámci projektu MPSV ČR. Jeho pracovní náplní je monitoring a analýza časová, územní i finanční v dostupnosti služeb, cílové skupiny služeb, kapacity a efektivity služeb, definice služeb v rámci realizaci systému mini tendrů a jejich udržitelnosti po skončení individuálního projektu MPSV, analýza potřeb klientů, zmapování lokální sítě služeb, vyhledávání zdrojů pro udržení služeb, spolupráce a reflektování potřeb zaměstnanců sociálně-právní ochrany dětí a spolupráce na vytváření standardu síťování pro potřeby pracoviště sociálně-právní ochrany dětí.

14b

Orgán sociálně-právní ochrany dětí se věnuje oblasti přípravy na samostatný život u dětí starších 16 let, které se nacházejí v náhradní rodinné výchově, v ústavní výchově nebo v péči kurátorů. Zaměstnanci sociálně-právní ochrany poskytují těmto dětem podporu především v oblastech volby povolání, další profesní vzdělávání, zaměstnání, návrat do rodiny nebo samostatného bydlení, dávky státní sociální podpory a zprostředkovávají kontakt na návazné sociální služby. V tomto směru spolupracují se zařízeními pro výkon ústavní výchovy, službou sociální rehabilitace, úřady práce, domy na půli cesty, pěstouny, rodinou a to v návaznosti na individuální plán ochrany dítěte. Zaměstnanec sociálně-právní ochrany dětí plánuje v individuálním plánu ochrany dítěte s klientem dané oblasti a pak ve spolupráci s návaznými organizacemi klient cíle naplňuje, zaměstnanec sociálně-právní ochrany činnosti koordinuje a kontroluje, zda klient „prošel“ všemi tématy a rozumí, případně poskytne doprovod na úřad práce a další instituce.

Příloha č. 23

Seznam návazných služeb