Dny evropského dědictví v Novém Městě nad Metují přilákaly tisíce lidí

DED 2022

nejen z okolí, ale také z Polska

V sobotu, 10. září 2022, s úderem deváté hodiny, vyrazil od zimního stadionu novoměstskými ulicemi slavnostní průvod v čele s Janem Černčickým z Kácova, který všem obyvatelům i návštěvníkům Nového Města nad Metují ohlašoval, že právě začínají Dny evropského dědictví. V průvodu nechyběla družina zakladatele města, v letošním roce reprezentovaná žáky ZŠ Krčín, ale také vedení města společně s delegací z partnerského města Duszniki zdrój a samozřejmě novoměstské spolky – spolek Podskaláků či novoměstští skauti.

Na Husově náměstí potom Jan Černčický z Kácova pro tento den převzal od starosty Petra Hableho klíč k městu a vyzval všechny přítomné k oslavám a veselí. Program zahájilo vystoupení Smíšeného pěveckého sboru Kácov Nové Město nad Metují, po němž následoval slavnostní akt podpisu listiny stvrzující pokračování partnerství mezi Novým Městem nad Metují a Duszniki-Zdrój po 25 letech. Slunečné počasí s příjemnými teplotami vylákalo na odpolední program na náměstí velké množství návštěvníků a ti si mohli užít koncert Voxel & Spol., vystoupení Stepíku, mažoretek z DDM Stonožka nebo Novoměstské filharmonie. Večernímu koncertu The Beatles Revival s Karlem Kahovcem sice už počasí tolik nepřálo, ale posluchači si jej i přes vydatný déšť mohli vychutnat díky podloubí, ve kterém se před průtrží mračen mohli pohodlně schovat. Po celý den bylo na Husově náměstí také připraveno množství aktivit pro děti, historický kolotoč a různé občerstvení.

Tradičně se s Dny Evropského dědictví v Novém Městě nad Metují pojí také otevřené památky, na které vozí návštěvníky v tento den autobusy zdarma. Ani letošní rok nebyl výjimkou, a tak si návštěvníci mohli prohlédnout náměstí jako na dlani ze zámecké věže Máselnice, Městské muzeum, Městskou galerii zázvorka, Galerii na schodech v budově Městského úřadu, zcela ojedinělá a mezi návštěvníky velmi oblíbená byla možnost nahlédnout na služebnu Městské policie a otevřen byl i klášter Milosrdných bratří. Autobusem bylo možné dojet do Malých lázní Běloves, kde bylo možné prohlédnout si repliku původních lázní, ochutnat minerální vodu a navštívit výstavu novoměstského fotografa Tomáše Menece. Autobusy však pokračovaly dále, až do polského lázeňského města Duszniki-Zdrój. Tady byl otevřen zámeček Fryderyka Chopina, kde se ve 14.00 hod. konak koncert Polyfonního sdružení z Nového Města nad Metují, dále si návštěvníci mohli prohlédnout lázeňský park, pavilon s minerálním pramenem, barevnou lázeňskou fontánu a Muzeum papírnictví.

Celkem dopravu cestujících po otevřených památkách zajistily 4 autobusy, z nichž každý absolvoval návštěvu Polska 5x. Během těchto 20 jízd na trase Nové Město nad Metují – Náchod – Duszniki-Zdrój a zpět ujely 1344 Km. Za celý den potom autobusy přepravily cca. 2.800 cestujících, což je srovnatelný počet s rokem 2013, kdy autobusy do Duszniki-Zdrój jezdily přes Olešnici v Orlických horách. Tehdy však bylo nasazeno o jeden autobus více. V letošním roce proto nebylo výjimkou, že se v některých úsecích trasy tísnilo v autobuse i 80 lidí. Autobusy využívali často také polští lázeňští hosté, kteří tento den využili k prohlídce našeho města s přidanou hodnotou kulturního programu.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě Dnů evropského dědictví, včetně žáků a zaměstnanců ZŠ Krčín.

Datum vložení: 13. 9. 2022 11:31
Datum poslední aktualizace: 13. 9. 2022 14:49