Kontakty SPOD
Vedoucí zaměstnanec sociálně-právní ochrany dětí
Zaměstnanci sociálně-právní ochrany dětí
- Renata Kunová
- Bc. Jiřina Riegerová
- Mgr. Michaela Kratochvílová
- Bc. Pavel Jirka
Psycholog
Standard č. 7 - Prevence
7 a Orgán sociálně-právní ochrany aktivně vyhledává a monitoruje ohrožené děti. Prokazatelně koordinuje, případně vytváří podmínky pro preventivní aktivity ve svém správním obvodu. Cíle kritéria:
Orgán sociálně-právní ochrany dětí aktivně vyhledává a systematicky monitoruje ohrožené děti, a to v průběhu vlastních šetření v rodinách, v rámci spolupráce se školami, sociálními službami, odbornými pracovišti a dalšími návaznými službami, sledováním dění v lokalitě, monitoringem dětí, vyskytujících se na ulicích v rizikových lokalitách a ve společnosti rizikových občanů. Orgán sociálně-právní ochrany dětí zná tato místa a ve vztahu k takto ohroženým dětem realizuje adekvátní preventivní aktivity. Město má zpracovanou a Zastupitelstvem města schválenou Strategii prevence kriminality vždy na dané období. Strategie je základním koncepčním materiálem, na jehož základě jsou vytvářeny podmínky pro realizaci preventivních aktivit s cílovou skupinou ohrožených dětí a jejich případného finančního zajištění. Strategie prevence kriminality na základě SWOT analýzy popisuje cílové skupiny, rizikové oblasti a nejčastější riziková chování ve spádové oblasti a reaguje adekvátními preventivními opatřeními. Jednou z aktivit je i každoročně vyhlašovaný dotační titul v rámci Programu prevence rizikového chování na podporu jednorázových a krátkodobých projektů pro tuto oblast, projekty jsou podpořeny finančními prostředky z rozpočtu města. Předložené žádosti hodnotí pracovní skupina pro prevenci rizikového chování pod vedením manažera prevence kriminality a doporučuje RM výši finanční podpory jednotlivých projektů. S příjemci dotace je potom sepsána veřejnoprávní smlouva. 7 b Orgán sociálně-právní ochrany v rámci preventivních aktivit spolupracuje s dalšími fyzickými osobami, právnickými osobami a orgány veřejné moci, zejména s orgány územní samosprávy, pověřenými osobami, poskytovateli sociálních služeb, zástupci škol a školských zařízení, Policií ĆR, Probační a mediační službou, soudem, státním zastupitelstvím, poskytovateli zdravotních služeb, případně dalšími fyzickými osobami, právnickými osobami a orgány veřejné moci zúčastněnými na péči o ohrožené dítě podle místních potřeb a podmínek. Všechny uvedené subjekty mohou jako formu spolupráce v rámci výše uvedeného zvolit tým pro děti a mládež. Cíle kritéria:
Orgán sociálně-právní ochrany v oblasti vyhledávání a monitorování ohrožených dětí spolupracuje s dalšími subjekty – školy, zdravotní zařízení, Centrum prevence Mandl, psycholog SPOD a další návazné služby. V tomto směru spolupracuje s městskou policií, státní policií, probační a mediační službou, státním zastupitelstvím a soudem. Orgán sociálně – právní ochrany má navázanou spolupráci s organizací Salinger Hradec Králové, a to v oblasti sanace rodiny a realizace skupinového resocializačního programu pro děti Triangl 2. Ve všech základních školách, jejichž zřizovatelem je Město Nové Město nad Metují, probíhá již po dobu několika let Program primární prevence, realizovaný organizací Semiramis Nymburk. Lektoři programu upozorní na případ, kdy identifikují u některého z děti riziko, spadající do § 6 ZSPOD. V rámci podpory osob v rámci rodinného systému, které se staly ohroženými rizikovým způsobem života nebo rizikovým způsobem života žijí, probíhá spolupracuje s Centrem prevence Mandl, který je registrovanou službou sociální rehabilitace. Manažer prevence kriminality má zpracovanou nabídku besed na preventivní témata pro cílovou skupinu dětí a mládeže, kterou využívají podle potřeby základní a střední školy ve spádové oblasti. Zástupce Městské policie v Novém Městě nad Metují realizuje na základě zakázky základních a středních škol preventivní besedy. Ve správním obvodu orgánu sociálně-právní ochrany pracuje Tým pro mládež Nové Město nad Metují, který svolává manažer prevence kriminality a jehož členy jsou zástupci místních základních a středních škol, orgánu sociálně-právní ochrany dětí, Policie ČR, Městské policie. K jednání jsou zváni i zástupci PPP Náchod, SVP Kompas Náchod a PMS Náchod, případně zástupci dalších návazných služeb. Tým se schází podle potřeby a zabývá se problematikou dětí a mládeže ve spádové oblasti obce s rozšířenou působností. Vedoucí zaměstnanec orgánu sociálně-právní ochrany dětí byl členem Týmu pro mládež při Probační a mediační službě Okresního soudu v Náchodě. Tým pro mládež se pravidelně scházel na svých setkáních řešil konkrétní rizikové situace v oblasti ohrožených dětí, hledal, navrhoval a doporučoval adekvátní opatření směřující ke zmírnění ohrožení. Tým pro mládež koordinoval všechny subjekty okresu Náchod, zapojených do této aktivity. Tým se schází dále i po skončení projektu PMS, organizačně jsou setkání zajišťována jednotlivými OSPOD v rámci okresu Náchod. |