Standard č. 16 - Předávání informací

Standard č. 16

Předávání informací

Obecní úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností a krajské úřady, které mají s osobami pečujícími a osobami v evidenci uzavřeny dohody o výkonu pěstounské péče, pravidelně informují dítě, osobu pečující nebo osobu v evidenci, rodinu dítěte, obecní úřad obce s rozšířenou působností a případně další oprávněné orgány veřejné moci o průběhu sociálně-právní ochrany a naplňování individuálního plánu ochrany dítěte.

ORP prostřednictvím orgánu sociálně-právní ochrany dětí v rámci uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče je vždy jedenkrát za 2 měsíce v osobním kontaktu s pěstounskou rodinou a svěřeným dítětem, v rámci, kterého vede rozhovor s pěstounem a dítětem v pěstounské péči.  V rámci těchto rozhovorů jsou s pěstounem, dítětem v pěstounské péči a případně biologickými rodiči vyhodnocovány cíle a jejich naplňování v rámci individuálního plánu ochrany dítěte a stanovovány cíle nové. Výstupy z těchto hodnocení a dalšího plánování jsou v rámci pravidelných zpráv předávány místně příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí, případně i dalším oprávněným orgánům veřejné moci na základě jejich vyžádání.

16 b

Obecní úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností a krajské úřady, které mají s osobami pečujícími a osobami v evidenci uzavřeny dohody o výkonu pěstounské péče, mají písemně zpracovány vnitřní pravidla pro předávání případů dětí a rodin, se kterými pracují, mezi zaměstnanci zařazenými v orgánu sociálně-právní ochrany k výkonu sociálně-právní ochrany.

Agenda náhradní rodinné péče je v rámci orgánu sociálně-právní ochrany rozdělena mezi dva pracovníky a to tak, že jeden vykonává agendu dohody o výkonu pěstounské péče a druhý zajišťuje dohled na výkonem pěstounské péče z pohledu sociálně-právní ochrany dětí. Ve spolupráci vypracovávají vyhodnocení situace dítěte a individuální plán ochrany dětí. K předávání informací dochází písemnou formou v rámci pravidelných zpráv. V případě dlouhodobější nepřítomnosti jednoho z nich se vzájemně zastupují.

16 c

Obecní úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností a krajské úřady, které mají s osobami pečujícími a osobami v evidenci uzavřeny dohody o výkonu pěstounské péče, mají pro zaměstnance zařazené v orgánu sociálně-právní ochrany k výkonu sociálně-právní ochrany písemně stanovený postup pro získávání a předávání informací o průběhu výkonu sociálně-právní ochrany u dětí a rodin, se kterými pracují.

Pracovník zajišťující agendu dohod o výkonu pěstounské péče pravidelně jednou za 6 měsíců předává zprávu o výkonu pěstounské péče místně příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí. V případě potřeby i častěji. K předávání informací dochází i v rámci realizace případové konference v případě potřeby. Iniciátorem a realizátorem případových konferencí je místně příslušný orgán sociálně-právní ochrany a pracovník zajišťující agendu dohod o výkonu pěstounské péče je k jednání přizván. Z případové konference je sepsán protokol, který je pak založen jak ve spise Om, tak i ve spise vedeném k dohodám o výkonu pěstounské péče.