Seniorská obálka

Velký pomocník je tu. Seniorská obálka se zabydluje i u nás v Novém Městě nad Metují... Přidali jsme instruktážní video pro sluchově postižené spoluobčany...

Velký pomocník je tu.
Seniorská obálka se zabydluje i u nás
v Novém Městě nad Metují

V úterý 5. února 2019 se v Městské knihovně konala schůzka Odboru sociálních věcí a pana starosty s koordinátorkou projektu z MPSV paní Mgr. Fröhlichovou za přítomnosti vytipovaných distributorů Seniorské obálky, tj. Městského střediska sociálních služeb Oázy, Klubu seniorů Dobrá pohoda, ředitelky Knihovny, některých starostů obcí Novoměstska a pracovnice podatelny Městského úřadu. Pan starosta nad touto aktivitou převzal záštitu a zúčastněným zde byla Obálka představena.

Co je to Seniorská obálka, neboli I.C.E. KARTA?
Zaručeně dobrá věc!

I.C.E., neboli „In Case of Emergency„ je karta pro případ naléhavé pomoci, která umí pomáhat v krizových situacích a je určená pro seniory domů! Případů, kdy osamělého seniora mohou postihnout náhlé zdravotní potíže a musí volat záchrannou pomoc, přibývá stejně jako výjezdů hasičů nebo policie. V takových situacích je člověk často rozrušený, nesoustředěný, dezorientovaný a nedokáže odpovídat na položené otázky. Velkým ulehčením pro přivolanou pomoc je v této situaci dobře vyplněná I.C.E. KARTA umístěná na viditelném místě v domácnosti.

Jak nakládat s tímto tiskopisem?

Kartu je třeba vyplnit v klidu, nejlépe s někým blízkým či rodinou. Vyplňují se údaje týkající se nemocí, se kterými se dotyčný léčí a léků, které užívá. Dále je vhodné uvést jméno praktického lékaře, ale především údaje týkající se blízkých osob, kterým je nutno podat zprávu o vzniklé situaci. Aby karta fungovala, je velmi důležité kartu průběžně aktualizovat, například při změně předepsaných léků! Vyplněnou kartu pak umístit na viditelné místo, jedná se konkrétně o dvě přípustná místa - na lednici třeba magnetkou, nebo do průhledné folie na vnitřní stranu vchodových dveří. Po dohodě se všemi složkami IZS je důležité, aby údaje na kartě nebyly zastaralé a aby byla karta vidět (neukládejte ji do neprůhledného pouzdra nebo do šuplíku apod.).

Jak se k vám Seniorská obálka dostane?
Od února 2019 je i u nás v Novém Městě nad Metují!

Nápad na Seniorskou obálku vznikl ve spolupráci krajské samosprávy a Ministerstva práce a sociálních věcí při realizaci projektu "Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň!. Obálka je dostupná a pomáhá v celém Královehradeckém kraji a její pořízení nic nestojí! Tiskopisy jsou k dostání i v našem městě! Od 18.února 2019 si tak Seniorskou obálku můžete vyzvednout na podatelně Městského úřadu, v Městské knihovně, v Městském středisku sociálních služeb Oáza, v Klubu seniorů Dobrá pohoda, nebo získat v březnovém Novoměstském zpravodaji. Přijďte pro Seniorskou obálku, myslete na své bezpečí či bezpečí vašich blízkých doma!

Karta ICE ke stažení ve formátu *.PDF  - k vytištění a ručnímu vyplnění

Karta ICE ke stažení ve formátu *.PDF  - k elektronickému vyplnění
                                                                    a následnému vytištění

Návod k vyplnění ICE ke stažení ve formátu *.PDF