Nový projekt v rámci plánování sociálních služeb

Město Nové Město nad Metují uzavřelo v listopadu 2016 s Královéhradeckým krajem Smlouvu o zajištění služby „Podpora procesu plánování sociálních služeb a rozvoje místního partnerství v sociální oblasti na území obce Nového Města nad Metují“.

Logo OPZ

Logo KHK

Město Nové Město nad Metují uzavřelo v listopadu 2016 s Královéhradeckým krajem Smlouvu o zajištění služby „Podpora procesu plánování sociálních služeb a rozvoje místního partnerství v sociální oblasti na území obce Nového Města nad Metují“.

V této smlouvě se město zavázalo zajistit koordinátora procesu plánování sociálních služeb, vyhodnotit naplňování cílů stávajícího plánu sociálních služeb a vyhodnotit rozsah poskytování stávajících služeb. Dále je město povinno navázat kontakty s poskytovateli sociálních služeb sídlících mimo Nové Město nad M., posilovat spolupráci sociálních a zdravotních služeb, propagovat sociální služby prostřednictvím dne otevřených dveří a informačních materiálů a zvýšit informovanost pro pečující osoby formou informačních schůzek. Město má také zpracovat analýzu potřeby bezbariérového malometrážního bydlení pro seniory formou terénního šetření, zpracovat audit pečovatelské služby se zaměřením na nákladovost a personální přiměřenost služby, organizaci práce a zacílení služby na osoby ohrožené sociálním vyloučením

Jedná se tedy o širokou škálu aktivit od vyhodnocení stávajícího plánu sociálních služeb k vytvoření nového plánu na roky 2018-2020. Posílena by měla být orientace veřejnosti včetně odborné v sociálních službách, podpořena neformální péče i sdílená péče mezi rodinou a profesionály o osoby blízké. Zlepšena bude spolupráce odborné veřejnosti, budou získány podklady pro řízení pečovatelské služby, zmapována poptávka po sociálním bydlení pro seniory a zvýšena informovanost pečujících nejen o seniory, ale nově i o chronicky duševně nemocné.

Výstupem by tak měl být zejména plán sociálních služeb Novoměstska na léta 2018-2020. Dalším výstupem bude audit pečovatelské služby zaměřený na řízení a financování služby tak, aby více odpovídal finančním ukazatelům Královéhradeckého kraje. Dále budou realizována různá setkávání, jednání, exkurze, stáže, dny otevřených dveří a semináře. Chystá se vydávání letáků poskytovatelů sociálních služeb a sociálně-právní ochrany dětí a vydání brožury, která bude informovat o sociálních službách včetně základního představení řešení životních situací.

Projekt je podpořen z prostředků ESF, státního rozpočtu ČR a rozpočtu Královéhradeckého kraje.

Více informací o projektu je uvedeno na stránkách

Denisa Plšková

vedoucí Odboru sociálních věcí