město Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují

O zámku

Pohled na zámek z Dvořáčkovy vyhlídky
 
 Zámek z náměstí  Jurkovičův most  Zámek ze zahrad

 

Novoměstský zámek právem nese popisné číslo jedna, neboť je nejatraktivnější stavbou města. Zámek a náměstí tvoří jeden architektonický celek.

Podrobný popis historie zámku, přehled majitelů, stavebních úprav apod. najdete v části tohoto webu "Z historie města a zámku".

Zámek má vlastní webové stránky www.zameknm.cz, na kterých naleznete otvírací dobu, ceník vstupného, kontaktní údaje a další aktuální informace.

Zámek
Novoměstský zámek se nachází v západním cípu městské památkové rezervace, jež se rozkládá na opukovém ostrohu, ze tří stran obtékaném řekou Metují. Město spolu se zámkem je perlou, zasazenou do podhůří Orlických hor. Leží v blízkosti tzv. Zemské branky – přechodu do sousedního Polska, kudy vedla již od dávnověku obchodní cesta. Historie zámku začíná v r. 1501, kdy bylo Janem Černčickým z Kácova založeno jeho jádro v podobě pozdně gotického hradu. V jednoduchý renesanční zámek přestavěli gotický hrad Pernštejnové, Stubenberkové kteří vládli v Novém Městě celé půlstoletí, zámek dále rozšířili. Rozsáhlou barokní přestavbou prošel zámek za vlastnictví Waltera z Leslie v druhé polovině třicátých let 17. století. Současná podoba zámku i zahrady je výsledkem renovace z let 1909-1912, kterou pro rodinu Bartoňů provedl vynikající brněnský architekt Dušan Jurkovič.
Zámecká věž Máselnice
Severní hlavní zámecká věž "Máselnice",vysoká 30 sáhů (53 m), má ve výšce 25 m krytý ochoz, ze kterého je výhled do širokého okolí a na panorama Krkonoš i Orlických hor.Vnitřní úprava věže v podobě mušlových nik, bohatě modelovaných štukových medailonů s podobiznami římských panovníků a aliančními erby nade dveřmi, pochází z 2. pol. 17.stol. Schodiště z červeného xylolitu bylo upraveno v roce 1909, stejně jako parapet ochozu věže, věžní hodiny se dvěma ciferníky o průměru 1,5 m a dvěma cimbály o váze 66 a 45 kg, které svým hlasem pravidelně připomínají, že čas kvapí.

Zámecká zahrada
Zámecká zahrada ve své nynější podobě je stále ještě Jurkovičovým dílem. Někdejší nepěkný dvůr hned za severním traktem byl přeměněn v pěkný parčík s vyhlídkou do údolí. Znovu byly vybudovány terasy a opatřeny bílým zábradlím. Prostor za stezkou byl přeměněn ve francouzskou zahradu. Mimo architektonických úprav zde vyprojektoval vytápěný skleník a vodní systém, napájený z řeky Metuje, určený k zavlažování, k zásobování kašny a jiných vodních prvků. Horní část, v těsné blízkosti budovy zámku, byla rozčleněna terasami s květinovými záhony a dřevěnými plůtky.

Barokní trpaslíci v zámecké zahradě
Karikatury (šlechticů, měšťanů, úředníků i venkovanů), kterým se také říká putto (putti) byly patrně vytesány v dílně Matyáše Brauna na počátku 19. století podle francouzských rytin ze 17. století. Původně byli umístěni na masivní římse 2 m vysoké zdi v linii průčelí bývalého pivovaru. Když byla v souvislosti s instalací pomníku Bedřicha Smetany v roce 1954 dělicí zeď rozebrána, sošky byly přemístěny na zeď v zámecké zahradě. Původní jsou až na jednu umístěny v zámeckém depozitáři, neboť na nich čas až příliš zapracoval a návštěvníci si nyní prohlížejí jejich věrné kopie.
Apartmá na zámku
V hotelu si můžete pronajmout pokoj nebo dva. V Novém Městě nad Metují získáte klíče přímo od zámku. Staňte se tedy skutečnými zámeckými pány.

Ubytovací kapacitu tvoří dvě dvoupokojová apartmá a jedno jednopokojové, každé pro 2 osoby, s lednicí, rychlovarnou konvicí, SatTV a Wi-Fi. Parkování zajištěno na soukr. parkovišti v blízkosti zámku. Úschovna kol v uzamykatelné místnosti. Prohlídku nutno rezervovat předem.

počet lůžek: 6 (+4 přistýlky)
cena za noc: od 2 500 Kč (pro 2 osoby noc, lze dokoupit snídani a další doplňkové služby)



Vodní elektrárna pod zámkem
Starou panskou vodárnu, stojící na břehu řeky pod jihozápadním křídlem zámku a od roku 1688 po 219 let zásobující vodou zámek, panský pivovar i město, přeměnil Dušan Jurkovič při přestavbě na počátku dvacátého století na vodní elektrárnu k zásobování zámku elektřinou. Tato elektrárna, s technickým vybavením firem Štorek (Kaplanova turbína) a Bartelmus-Donát z Brna (alternátor), modernizovaným ve 30. letech 20. stol., pracuje a vyrábí elektřinu dodnes.

Turistický Facebook

Informace od nás

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Sociální sítě

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26
6
27
5
28
6
29
5
1
6
2
7
3
6
4
6
5
6
6
10
7
10
8
8
9
7
10
6
11
7
12
9
13
11
14
11
15
9
16
12
17
8
18
9
19
8
20
11
21
10
22
9
23
8
24
9
25
8
26
8
27
12
28
10
29
10
30
13
31
12

Mobilní aplikace

v_obraze

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Google play
App Store

Interaktivní mapa

Kliknutím do mapy otevřete mapový prohlížeč