Archeologické nálezy na Husově náměstí
Informace o archeologickém průzkumu provedeném v souvislosti s rekonstrukcí husova náměstí...
Fotodokumentace archeologického průzkumu na Husově náměstí
Archeologický výzkum prováděný pracovníky muzea z Rychnova nad Kněžnou, který provázel rekonstrukci Husova náměstí, byl dokončen 7. listopadu 2009. Jeho zahájení provázela značná skepse co se týče výsledků. Náměstí bylo opakovaně upravováno, jednou velmi radikálně sníženo, v podstatě se žádné komplexnější nálezy neočekávaly. Opak byl ale pravdou, pokud se v minulosti odstraňovalo, pak vrstvy nedávné, a ač se snižoval současný povrch jen cca o 60 cm, v naprosté většině zde byl zachován celý vývoj osídlení.
Přímo před zraky obyvatel domů na náměstí a všech návštěvníků krámů, cukráren a hospůdek se kousek po kousku odkrývala historie jak původního založení města, tak období mnohem starších.
Jakási obdoba renesančního založení Nového Města zde existovala již v období popelnicových polí (900 - 600 př. Kr.), hustá zástavba nadzemními stavbami konstruovanými z kůlů, se stěnami propletenými proutím a omazanými speciálně upravovanou hlínou. I tehdy domy respektovaly volnou plochu uprostřed, obdobu dnešního náměstí, jen o něco menší. Z tohoto období kromě obydlí, zásobních jam a jam na těžbu hlíny na omazávky staveb, známe i studnu, nutnou pro zabezpečení vody v hustě zasídleném prostoru. Na okraji zástavby bylo nalezenou i několik hrobů. Vzájemné časové vazby mezi sídlištěm a pohřebištěm zatím není možné určit, neboť nálezy, kterých je více než čtyřicet beden, teprve začínáme mýt. Osídlení datujeme podle všudypřítomných keramických zlomků a také nálezů bronzů. Na sídlišti byl ukryt i bronzový depot, čítající na čtyři desítky částečně poškozených srpů, sekerek, zlomků bronzových nádob a náramků a dvě kila bronzových slitků. Na tehdejší dobu nemalé bohatství.
Odkrytá byla i raná historie původního Nového Města. Nejstarší zástavba byla částečně předsunuta před tu dnešní, podloubí bylo vydlážděno podstatně drobnějšími kameny a nebylo ještě plně vyzděné, spočívalo na dřevěných sloupech. Po náměstí pak byly částečně rozeseté jámy na omazávky hrázděných pater domů, poškozených požárem. Nalezeny byly i jednotlivé úseky původních dřevěných vodovodů a v ploše náměstí jednotlivě rozmístěné boudy krámů.
Snahou všech zainteresovaných stran je převést po zpracování všechny nálezy do muzea v Novém Městě nad Metují, kde by mohly být vystaveny.
Jeden z nejvýznamnějších objevů bude zpřístupněn přímo na náměstí. Nově odkrytá studna, o jejíž existenci se samozřejmě vědělo, jen její podoba a přesné umístění již byly pozapomenuty. Byl odkryt monumentální podzemní prostor, soustava kleneb vyzděných nad rozsáhlou skalní puklinou, něco mezi studnou a cisternou, zásobárnou založenou na zdrojích puklinové vody.
PhDr. Martina Beková, Muzeum a galerie v Rychnově nad Kněžnou