Studánka na Husím krku
5,5 km (ke studánce a zpět) / 9 km (celý okruh)
Nové Město nad Met., informační centrum – Sepský most – doprava po červené turistické značce ke křížku – první stavení na začátku obce Spy zde doleva – proti proudu Janovského potoka – zpět po červené na přehradu Zákraví
- Příjezdové místo: Nové Město nad Metují, autobusové nádraží „Na Rychtě“
- Výchozí bod: informační centrum na Husově náměstí
- Vzdálenost: 5,5 km. (9 km zpět přes Zákraví)
- Časový rozvrh: Sepský most (0,4 km) – Křížek (0,5 km) – Spy (0,4 km) – studánka na Husím krku (1,2 km)
- Doba chůze: 1 hod. 50 min.
- Zastávky: 2 hod.
- Výškový rozdíl: 75 m
- Nejvyšší bod: Studánka - 365 m
- Náročnost: nenáročná trasa vedoucí převážně po značených turistických cestách
- Možnost občerstvení na trase: U studánky je upravené ohniště.
- Zajímavosti na trase: údolí Janovského potoka, uklidňující přírodní scenérie.
- Zastávky hromadné dopravy na trase: Nové Město nad Metují – Sepský most – Spy – Zákraví
Naše vycházka za studánkou začíná u Informačního centra na Husově náměstí. Zastavíme se u sochy zakladatele našeho města, Jana Černčického z Kácova (1501) a podél děkanského kostela Nejsvětější Trojice (1540) procházíme dál po Zadomí do míst, kde stávala Horská brána. Jsme pod náměstím a máme opět možnost podívat se z vyhlídkové terasy přes zbytky vinic do údolí řeky Metuje na luka v části města zvané Na Provaznici. Pod sebou vidíme splav u jedné z nejstarších elektráren, která má stále funkční turbínu.
Po odpočinku pokračujeme dolů ulicí Českých bratří (Horským předměstím) a po pěti minutách si povšimneme po levé straně nejstaršího stromu na Novoměstsku, přibližně 500 let starého tisu. Po pravé straně pak míjíme kapli sv. Jana Nepomuckého (1736-1738), která stojí na místě zvaném „Pikhartka“, kde byl původně českobratrský hřbitov a Sborový dům jednoty bratrské.
Přecházíme Sepský most a nacházíme se v místech, kde se říká Na Táboře (původ názvu z husitského období). Stoupáme po silnici a asi po 150 m odbočíme po červené turistické značce doprava, po pozvolných schodech směrem k bývalému písníku. Na vrcholku si povšimneme křížku Večeře Páně a po asfaltové cestě nás červená značka dovede na hlavní silnici a začátek obce Spy. Za prvním domem, který má ve štítu L. P. 1914, odbočíme na polní cestu doleva a dojdeme na kraj lesa. Pokračujeme po této cestě do údolí Janovského potoka a procházíme překrásným klidným údolím, které v nedávné minulosti sloužilo místní vojenské posádce jako střelnice. Proti proudu Janovského potoka asi po 15 minutách přijdeme k cíli naší vycházky, k nově opravené studánce Na Husím krku.
Odtud pak můžeme pokračovat po červené turistické značce, až dojdeme k vodní nádrži Zákraví, kde se vydáme po zpevněné cestě do stejnojmenné obce a odtud po silnici přes kopec Žďára se vracíme zpět k Novému Městu nad Metují. Ještě dříve, než sejdeme k Metuji, zastavíme se na vyhlídkovém místě na žďárském kopci, odkud se našim očím nabízí pohled na jeden z nejkrásnějších pohledů na město – Český betlém. Vzdálenost od informačního centra ke studánce na Husím krku je cca 4 km.
Ilona Hladíková, Ing. Jan Štícha
Protože studánka nemá svoji pověst, dostaly děti ze škol v Novém Městě nad Metují v roce 2002 úkol ji vymyslet. Jednu z nich vám představujeme.
Bylo jedno království, ve kterém žil král se dvěma dcerami. Jedna dcera se zamilovala do bohatého šlechtice z druhého království. Jeho druhá dcera Eliška se zamilovala do chudého pasáčka hus. Ale její otec jí to nedovolil. Eliška stále plakala, že si nemůže vzít pasáčka hus, tak se jednoho dne rozhodla, že uteče za svým milým. Její otec se velmi rozhněval a vydal se ji hledat. Mezi tím se Eliška stala pasáčkovou ženou. Její otec ji našel a proklel ji: „Jestli se do roka nevrátíš na zámek, tak se staneš husou“. Eliška měla pasáčka stále ráda, a tak s ním zůstala: Jednoho dne, když šla Eliška s pasáčkem ke studánce pro vodu změnila se v husu. Lidé měli Elišku moc rádi, a tak studánku pojmenovali Na Husím krku.
Ambrůžková, Čechovičová
7.B ZŠ Krčín
kostely, kaple
sochy
zámky
městské památkové zóny
prameny, studánky
drobné sakrální stavby, kříže
památné / významné stromy, aleje
Tis s obvodem kmene 168 cm roste u frekventované komunikace v ulici Českých Bratří, titul "Strom hrdina".