Poutní místo Rokole
Kdysi v tomto lesním zákoutí při cestě k Novému Hrádku byla jenom studánka. Napili se z ní tři nevyléčitelně nemocní a vyléčili se. Sláva zázračné vody se šířila. Při studánce byla postavena malá kaplička. Jedna sousedka z Mezilesí dala místu jméno Rokole, a tak už to zůstalo. Ze studánky voda vytékala do širší prohlubně, která byla časem vyzděna.
Podle legendy zabloudilo ve zdejších hlubokých lesích (rokli) děvčátko. Ve velké tísni se obrátilo o pomoc k Panně Marii. Ta se dívce zjevila a vyvedla ji za ruku z lesa ven. V místě zjevení vytryskl pramen a vznikla tu studánka, jejíž voda, podle druhé legendy, uzdravila slepého synka lesníka. Zbožní ctitelé Matky Boží zavěsili nejprve na strom u studánky mariánský obrázek a později zde vystavěli dřevěnou kapli, která byla v roce 1859 nahrazena kaplí zděnou.
Asi od 70. let 19.století se navštěvy množily a také poutníci do Vambeřic zde měli plánovanou zastávku. Vzniklo zde poutní místo a objevovaly se zde boudy různých kramářů. Hostinský Fendrych z Mezilesí sem v neděli přijížděl se soudkem piva a také šenkýř Martínek z Tisu zde čepoval. Prodával se zde marcipán, cukroví, šátky, housky, cerguláty neboli cerbuláty, párky, obrázky, modlitbičky, růžence, svíčky, křížky, tkaničky, kyselé okurky atd. Žebráci z celého okolí zde měli sraz. Na 8. září připadá rokolská pouť. V ten den přicházela procesí poutníků s duchovními i s muzikou.
Hostinec v Rokoli byl postaven v roce 1895 a v roce 1935 zde dal továrník Přibyl z Krčína postavit kostelík.
Nemocní zde pili vodu a nosili si ji i domů. Dokonce i lidé, kteří se těšili pevnému zdraví zde popíjeli, aby si zdraví ještě více upevnili. Pro věřící toto místo mělo vždy velké kouzlo, které zvyšuje ještě lesní Křížová cesta.
V Rokoli byla postavena a 19. 7.1997 posvěcena první originální svatyňka v Čechách - kopie původní kapličky v Schönstattě. Je to 143. schönstattská kaplička na světě a nese ideál - poslání Betléma.
Adresa
Nový Hrádek
GPS: 50° 20′ 47.387″N 16° 14′ 20.986″E