Lesníkova studánka a obůrky v Klopotově
2,2 km k obůrkám a studánce, celý okruh 8,2 km.
Trasa vycházky v mapě
IC Nové Město n. M., Husovo náměstí – Sepský most - Klopotovské údolí (2,2 km) – Návrat po městském okruhu zpět (viz mapa), dále také lze jít po žluté turistické značce do obce Slavoňov nebo se vrátit stejnou cestou.
- Příjezdové místo: Nové Město nad Metují, autobusové nádraží „Na Rychtě“
- Výchozí bod: Nové Město nad Metují, autobusové nádraží „Na Rychtě“ Výchozí bod: Východisko značených turistických cest u pobočky IC pod náměstím (ulice U Zázvorky)
- Vzdálenost: 5 km tam a zpět / 8 km okruh
- Časový rozvrh: Turistické rozcestí U Zázvorky, Husovo náměstí 5 min. (0,3 km), Sepský most (0,4 km) – Klopotovské údolí obůrky (0,5 km) Lesníkova studánka (1,1 km).
- Doba chůze: 1 hod. 40 min.
- Zastávky: 2 hod.
- Výškový rozdíl: 45 m.
- Nejvyšší bod: Husovo náměstí - 335 m.
- Náročnost: nenáročná trasa vedoucí převážně po značených turistických cestách
- Možnost občerstvení na trase: U studánky je upravené ohniště. Z Klopotovského údolí se po žluté turistické trase dá dojít do Slavoňova, kde je hostinec.
- Zajímavosti na trase: Galerie Zázvorka, vyhlídka ze Zadomí, městské muzeum, městské obůrky s divokými prasaty, jelení a srnčí zvěří, voliéry s divokými krocany a dalším ptactvem, údolí Klopotovského potoka, uklidňující přírodní scenérie. Na cestě zpátky osada ve Vilách s domem od architekta Dušana Jurkoviče, bývalé lázně Rezek, Pavlátova louka a bývalé koupaliště.
-
Zastávky hromadné dopravy na trase: Sepský most
Před příchodem k turistickému ukazateli v ulici U Zázvorky se nejdříve pokocháme pohledem z vyhlídkové terasy do údolí k řece Metuji a hned pod skalním masivem vidíme bývalý Horákův mlýn (1897) a Rezecký most. Na návrší, zvaném Hradčany, přes který se vine silnice k Jestřebí, vidíme největší budovu, bývalý hotel Benoni, dnes internátní školu. Vpravo od silnice, ve špičce lesa, je památné místo – Husova lípa, připomínající pětisté výročí upálení mistra Jana Husa. Našemu pohledu dál k obzoru nemůže uniknout v lesích viditelná budova bývalých lázní Rezek a na horizontu pak Sendražský kopec. Za našimi zády se týčí starobylá věž Zázvorka, která zde zůstala jako památka na Krajskou bránu (viz. obraz a informační tabule na čp. 1210). Po prostudování se vydáme směrem k Husově náměstí. Hned za prodejnou cyklo odbočíme doleva po turistickém značení a procházíme Zadomím, odkud se nám nabízejí další výhledy do údolí k řece a na opukový masiv k pradávnému Hradišti a zbytkům hradu Výrov. Projdeme průchodem u městského muzea a stojíme v hezky upraveném Hildenském atriu, kde se můžeme občerstvit z pítka. Pokračujeme dál po značené turistické cestě a po levé ruce si prohlížíme opravený farský altánek. Zastavíme se u sochy zakladatele našeho města, Jana Černčického z Kácova (1501) a podél kostela Nejsvětější Trojice (1540) procházíme dál po Zadomí do míst, kde stávala Horská brána. Jsme pod náměstím a máme opět možnost podívat se z vyhlídkové terasy přes zbytky vinic do údolí řeky Metuje na luka v místě, kterému se říká Na Provaznici. Pod sebou vidíme splav u jedné z nejstarších elektráren, která má stále funkční turbínu.

Zpět do Nového Města nad Metují se můžeme vrátit třemi směry. Buď cestou, kterou jsme přišli, nebo odbočíme na značený novoměstský okruh (vyznačno v interaktivní mapě), který nás bezpečně zavede přes Bradle, Vily, Rezek, Pavlátovu louku k autobusovému nádraží Na Rychtě, nebo můžeme dál pokračovat po žluté turistické značce a zanedlouho přijdeme k výše již Mertově díře. Zde si můžeme na pohodlných lavičkách dopřát chvilku odpočinku a posléze pokračovat dál proti proudu potoka. Procházíme místy, která mají své dávná pojmenování, jako jsou názvy „Na Mlejništi“ (v 16. století zde stával na potoce mlýn) a opodál, kde se les rozestoupí , se říkalo „V Milířích“. V těchto místech se do Bohdašínského potoka vlévá potůček slavoňovský. Od těchto míst až do Slavoňova se údolí i s přilehlými stráněmi nazývají Bochmánky. Míjíme Vaňkovu skálu (místo, kde často tábořili Junáci a dříve snad i cikáni), ale to už jsme v podstatě pod slavoňovským kostelíkem, který určitě stojí za povšimnutí a samostatný výlet. Vzdálenost od IC k Lesníkově studánce je cca 2,5 km, do Slavoňova pak asi 5 km.
Ilona Hladíková, Ing. Jan Štícha
Husova lípa (Tilia cordata) - roste na okraji souvislého lesního porostu. V blízkosti stromu je pak mohyla s malbou kalicha (nedatováno). Lípa byla vysazena podle záznamů v městské kronice dne 6.července 1919 u příležitosti výročí upálení Mistra Jana Husa.
Tis s obvodem kmene 168 cm roste u frekventované komunikace v ulici Českých Bratří, titul "Strom hrdina".