Turista

Počitadlo přístupů

Návštěvnost:

ONLINE: 8
DNES: 110
TÝDEN: 110
CELKEM: 2750200

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • En français
  • Po polsku
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Zajímavá místa v okolí Nového Města nad Metují

 

Bartoňova útulna v Pekle

Peklo

Osada Peklo se nachází v hlubokém údolí řeky Metuje. Najdete zde stejnojmennou výletní restauraci, dílo architekta Dušana Jurkoviče.

Klopotovský potok

Klopotovské údolí

Hluboké údolí Klopotovského a Bohdašínského potoka spojující příjemnou procházkou Nové Město nad Metují a Slavoňov. Cestou se můžeme zastavit u obůrek s lesní zvěří, Mertovy díry, Čertovy díry a Čertovy šlápoty a Lesníkovy studánky.

Dřevěný kostel ve Slavoňově

Dřevěný kostel ve Slavoňově

Obec Slavoňov je vzdálená asi 4 km od Nového Města nad Metují. Nedaleko od silnice na mírném návrší stojí dřevěný kostel s jedinečnou výmalbou. První zmínka o kostele je z roku 1384. Roku 1683 byl kostel zasvěcen sv. Janu Křtiteli. V kostele jsou cenné památky, jako křtitelnice, kazatelna a další.

Mariánské poutní místo Rokole

Poutní místo Rokole

Mariánské poutní místo s pramenem a lesní Křížovou cestou se nachází u silnice ze Slavoňova na Nový Hrádek. Pěšky nebo na kole je z Nového Města též přístupná údolím Olešenky z Pekla.

Rozkoš

Přehrada Rozkoš

V letech 1966 - 1972 byla na řece Úpě mezi Novým Městem nad Metují a Českou Skalicí vystavěna přehradní nádrž Rozkoš o ploše 1000 ha. V létě přitahuje spousty vodomilných turistů, jachtařů a rybářů.

Detail okna na Starém bělidle

Babiččino údolí a zámek Ratibořice, Česká Skalice

V Babiččině údolí na řece Úpě nedaleko České Skalice lze zhlédnout ratibořický zámek, zámecký park, panský mlýn a mandl, panskou hospodu, skleník, Rýzmburský altán, lovecký pavilon, Viktorčin splav, sousoší Babička s dětmi a Staré bělidlo. Mezi Českoskalické památky patří dále i Muzeum Boženy Němcové, Textilní muzeum, Barunčina škola a pomník Boženy Němcové.

Dobrošov

Dělostřelecká tvrz Dobrošov je součástí pohraničního opevnění z let 1936 - 1938. Při návštěvě tvrze si můžete prohlédnout pevnostní objekty s podzemními chodbami. Jiráskova turistická chata na Dobrošově u Náchoda z roku 1896 byla v roce 1924 byla přestavěna podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Z rozhledny chaty uvidíte Náchodsko, Orlické hory a další místa Kladského pomezí.

Zřícenina hradu Frymburk

Frymburk

Je znám též pod jménem Friedenburg, ale také Frimburk. Založen byl někdy na počátku 14. století. Hrad je obtékán Olešenkou a leží u Nového Hrádku.

Renesanční radnice na náměstí F. L. Věka

Dobruška

Historické jádro Dobrušky nabízí renesanční radnici se 45 m vysokou věží s výhledem na panoráma Orlických hor. Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věk) se nachází asi 50 m od náměstí. V sousedství domku najdete Rýdlovu vilu od architekta Jana Kotěry a v jejím prvním patře je k vidění nová expozice vojenské geografie. Za pozornost rovněž stojí historické expozice v bývalém židovském ghettu.

Náchodský zámek

Náchod

Město Náchod se rozkládá na obou březích řeky Metuje 10 km od Nového Města nad Metují. V centru města se nachází několik historických staveb v s dominantou kraje - renesančním zámkem, gotický kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí, stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice... Náchod je též rodištěm známého českého spisovatele Josefa Škvoreckého.

Kostel ve Václavicích

Kostel svatého Václava na Václavicích

Románský kostelík václavický pochází ze 13.století a je jediným zbytkem farní vesnice Dobeniny, o níž je zmínka k roku 1068. K této farní vesničce patřilo 11 osad. Na hlavním oltáři kostela býval obraz sv. Václava.