Vánoční výzdoba města

Výzdoba oken ZUŠ

Nové Město nad Metují o Vánocích rozzáří tisíce světel

Již koncem října začínají pomalu Technické služby města připravovat město na období Vánoc. Aby bylo vše na první adventní neděli připravené, zdobí celých pět týdnů stromy, veřejné budovy města, i sloupy veřejného osvětlení. Na rozdíl od mnoha jiných měst si totiž Nové Město nad Metují zajišťuje vánoční výzdobu ve vlastní režii. Tento přístup je sice na plánování a koordinaci prací náročnější, ale ve výsledku zasáhne městský rozpočet mnohem méně než, kdyby si město objednalo vyzdobení města na zakázku. Zastupitelstvo města každoročně do rozpočtu schvaluje částku 100 tis. Kč na údržbu a obnovu stávající výzdoby, ze které se pořizuje vše od žárovek na výměnu až po novou výzdobu.

Díky tomu jsme se v minulých letech dočkali mnoha inovací a vánoční stromky, světelné řetězy, girlandy a další svítící výzdoba krášlí nejen centrum Nového Města nad Metují, ale také páteřní ulice a části města jako je Krčín, Spy i Vrchoviny. Technické služby letos ozdobily hned šest vánočních stromečků – hlavní vánoční strom stojí na Husově náměstí a v letošním roce byl pokácen a přivezen ze městského pozemku v uhelných skladech. Zdobí ho více než 600 m světýlek, zlaté ozdoby a padající světlo. Novinkou pro letošní rok je větší a prostorová hvězda na špici stromu. Dále jsou ozdobeny stromy u Kina 70, v Krčíně u Luštince a Základní školy. Nechybí ani vánoční stromečky ve Spech a ve Vrchovinách.

Do vánočního se odívají také veřejné budovy, a tak se během prosince na Husově náměstí rozsvítí věž děkanského kostela, vyzdobený spolkový dům nebo na tradiční lyra a vločky na budovách Základní umělecké školy. Světelnými řetězy je potom zdobena budova Městského úřadu a věž hasičské zbrojnice u kruhového objezdu. Zatímco na krčínské radnici a hasičárně ve Vrchovinách dotváří vánoční atmosféru osvětlené girlandy. Veřejné osvětlení na frekventovaných ulicích svítí v tomto čase také poněkud slavnostněji – na spojnici mezi Krčínem a Rychtou lampy zdobí 19 vloček a v ulici Komenského a Českých bratří věnce se světýlky a zlatými ozdobami – jen těchto ozdob bylo třeba v letošním roce objednat 100 náhradních.

Světelné řetězy osvětlují i další prostranství ve městě, na Husově náměstí již tradičně svítí u zámku kometa, vjezdy na náměstí zdobí vánoční girlandy a stromy na Rychtě se v prosinci místo do listí odívají do světelného kabátu. Příjemnou, třpytivou vánoční atmosféru potom dotvářejí i místní obyvatelé a podnikatelé, kteří si své domy, obchody a zahrady zdobí nejen světýlky, ale také další originální vánoční výzdobou, díky které je večerní prosincová procházka městem krásným divadlem světel a neopakovatelným zážitkem.

Datum vložení: 26. 11. 2021 14:17
Datum poslední aktualizace: 26. 11. 2021 14:25
Autor: Michaela Mináriková

Informace od nás