Mimořádná zpráva: Přímý přenos jednání ZM Nové Město nad Metují č. 22  - živé vysílání bude zahájeno ve čtvrtek 9. prosince 2021 v 16 hodin...

Oficiální stanovisko města - reakce na sérii článků v novinách ECHO

schválené Zastupitelstvem města č. 21, dne 11. listopadu 2021

Oficiální stanovisko města schválené Zastupitelstvem města č. 21, dne 11. listopadu 2021 – reakce na sérii článků v novinách ECHO

Už je to delší dobu, co pan Miroslav Hofmann nejen prostřednictvím článků v inzertních novinách ECHO vede osobní spor s vedením města a některými úředníky městského úřadu. V posledních měsících intenzita jeho útoků vzrostla takovým způsobem, že nezaujatý pozorovatel může snadno nabýt dojmu, že se na Městském úřadu v Novém Městě nad Metují děje něco nekalého.

Je zbytečné vyjadřovat se ke všem nepravdám které byly v poslední době v novinách ECHO uveřejněny. Například v článku „Nové Město nad Metují má asi nového tiskového mluvčího“, který vyšel 20. srpna 2021, pan Hofmann bez jakýchkoliv důkazů obvinil pracovníka Městského úřadu Nové Město nad Metují, Mgr. Adama Balcara, že se podílí na podvodech a manipulacích v územním plánování a Regulačním plánu Rychta. Nejedná se o první útok na tohoto pracovníka. Již v minulosti ho obvinil pan Šrámek, což pan Hofmann ve svém článku nezapomněl zmínit. Zároveň připojil zcela překroucené závěry policie a státního zastupitelství, když uvedl že ve věci trestního oznámení ze strany pana Mgr. Balcara na pana Šrámka pro pomluvu dala Policie ČR za pravdu panu Šrámkovi, neboť případ odložila pro nedostatek důvodů pro zahájení trestního řízení. Z toho pan Hofmann vyvodil, že policie „prokázala“, že tvrzení pana Šrámka se zakládají na pravdě. Nutno podotknout, že v tomto případě policie v roce 2014 prošetřovala kompletní dokumentaci včetně spisového materiálu k Územnímu plánu Nového Města nad Metují a žádné pochybení ze strany pana Mgr. Balcara nenašla. Odpovídajícím výsledkem dopadly také pravidelné kontroly agendy výkonu státní správy krajským úřadem, z nichž poslední proběhla v červnu 2021. V oblasti územního plánování neodhalila žádné chyby, ani neuložila žádné nápravné opatření.

Na článek pana Hofmanna se v dalším čísle novin ECHO z 3. září 2021 objevilo několik reakcí a sice Stanovisko vedení města a Městského úřadu Nového Města nad Metují, Otevřený dopis panu starostovi, panu místostarostovi a zastupitelům města Nové Město nad Metují od MUDr. Pokorné a  vyjádření samotného Mgr. Balcara, který poukazuje zejména na pokřivenou novinářskou etiku vydavatele novin, který je ochoten otisknout jakýkoliv text bez ověření informací směřujících k závažným obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Přesto pan Hofmann pokračoval ve své rétorice – v jednom z jeho zářijových článků tvrdil, že někteří ze zastupitelů jsou ve střetu zájmů, nebo se dokonce nechávají od města koupit zakázkami. Ve své reakci na stanovisko vedení města a článek pana Balcara ze 3. září pak znovu útočí na jednotlivé aktéry sporu nesmyslnými pomluvami, které postrádají jakýkoliv pravdivý základ. Ze strany pana Hofmanna se tak jedná o opakovaná, ničím nepodložená obvinění podrývající důvěru občanů ve fungování volených orgánů města a městského úřadu.

Zastupitelstvo města Nové Město nad Metují proto na svém zasedání 16. září 2021 přijalo usnesení, ve kterém prohlašuje, že výroky pana Hofmanna obsažené v článku „Nové Město nad Metují má asi nového tiskového mluvčího“ zveřejněném v novinách ECHO (č. 19, 20.srpna 2021) považuje za naprosto nedůvodné, ničím neopodstatněné a lživé. Z tohoto důvodu Zastupitelstvo města podporuje podání trestního oznámení na pana Hofmanna ve věci podezření ze spáchání trestného činu křivého obvinění“ ze strany pana Mgr. Balcara.

Na závěr musíme s politováním konstatovat, že náš právní řád bohužel poskytuje velmi omezené možnosti, jak se podobným útokům bránit. Trváme na tom, že veškerá vyslovená obvinění jsou nedůvodná a jsme připraveni se takovým útokům i do budoucna bránit.

Zastupitelstvo města

Datum vložení: 12. 11. 2021 7:56
Datum poslední aktualizace: 12. 11. 2021 9:00
Autor: Michaela Mináriková