Novoměstská filharmonie úspěšně debutovala ve Filharmonii Brno

NOFI v Neratově

a potěšila stovky posluchačů v regionu

Po vydařených koncertech absolvovaných v červnu a červenci letošního roku orchestr přes prázdniny nelenil a pečlivě se připravoval na podzimní sezónu, která začala nezvykle již v srpnu. Nutno říci, že si s náročným a ryze klasicky zaměřeným repertoárem orchestr, pod vedením dirigenta Jaroslava Rybacka a hostujícího dirigenta Marka Klimeše, poradil skvěle.

Sezónu mladí filharmonikové otevřeli koncertem v Novém Městě nad Metují poslední zářijový víkend. Pro orchestr premiérová Česká suita Antonína Dvořáka, část z Koncertu pro klarinet a orchestr č. 1 Carla Marii von Webera a výběr Uherských tanců Johannese Brahmse, zazněly také o den později v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Celostátní happening ZUŠ Open s pod názvem "Společně pro Neratov" sem přilákal stovky návštěvníků. Den plný vystoupení nadaných mladých umělců vrcholil právě koncertem Novoměstské filharmonie. Chrám v Orlických horách přeplněný posluchači, ocenil Nofi ovacemi ve stoje. Výkon novoměstských muzikantů doplnila i zpráva o výtěžku z celého dne. Pro Sdružení Neratov, které dlouhodobě pečuje o osoby s handicapem a těžkým životním příběhem, se vybralo krásných 40.000 Kč.

V říjnu orchestr absolvoval dva koncerty v náchodském a rychnovském regionu. Volební víkend orchestr odstartoval v Dobrušce, kde se publiku, se zmiňovaným Weberovým koncertem, představila klarinetistka Petra Koblasová, rodačka z Dobrušky, absolventka místní ZUŠ a studentka Konzervatoře Pardubice. Vedle ní vystoupil také mladý houslista Ondřej Martinek, kterého posluchači mohli slyšet už na předchozích dvou koncertech. V jeho podání a v doprovodu orchestru zazněl emotivně laděný Romantický kus Antonína Dvořáka. Kino v Dobrušce tradičně praskalo ve švech a orchestr si na konci opět užíval potlesk ve stoje. Den na to přivítala filharmoniky Česká Skalice. V sále zdejší sokolovny poprvé zazněl cely Weberův klarinetový koncert v podání vynikajícího a nadějného studenta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Marka Pavíčka.

Sólista Marek Pavíček po boku orchestru vystoupil i v Brně, kde orchestr debutoval v nádherném sále Besedního domu Filharmonie Brno. Pozvání do Brna přišlo z profesionálního festivalu Moravský podzim, který je historicky úzce spjat s Pražským jarem, a jehož pořadatelem je právě Filharmonie Brno. Orchestr vystoupil v části programu nazvané "Nový svět", která je určena mladým umělcům a je spolu-organizována Hudební fakultou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Pro Novoměstskou filharmonii bylo velikou ctí být součástí tohoto prestižního hudebního festivalu. Brněnské publikum bylo velmi vřelé a svým bouřlivým potleskem si vyžádalo na orchestru temperamentní přídavek.

A co orchestr plánuje na příští koncertní sezónu? Novoměstská filharmonie připravuje pro své posluchače, podporovatele a fanoušky nejedno hudební překvapení. Na viděnou a především Na slyšenou v roce 2022 se s Vámi těší Novoměstská filharmonie!

Eliška Kratěnová a Irena Rybáčková

Datum vložení: 20. 10. 2021 15:24