Mimořádná zpráva: Přímý přenos jednání ZM Nové Město nad Metují č. 22  - živé vysílání bude zahájeno ve čtvrtek 9. prosince 2021 v 16 hodin...

Město pro občany

Diskuzní setkání

zpráva z diskuzního setkání s vedením města

Ve středu, 24. listopadu 2021, proběhlo v odpoledních hodinách v Kině 70 Nové Město nad Metují diskuzní setkání s vedením města – Město pro občany.

Chod města stojí zejména na velkém množství rozhodování a posuzování. Velice často se jedná o problematiku z nejrůznějších oborů, které spolu úzce souvisí, ač se to na první pohled vůbec nemusí zdát. Nezasvěcenému potom mohou některá rozhodnutí připadat zcestná nebo nepochopitelná a vzniká tak prostor pro vznik dohadů a domněnek, které se postupně přeměňují v „zaručené informace“ a ty dále mohu být zdrojem obav pro některé obyvatele města. Proto vedení města přistoupilo k uspořádání diskuzního setkání s občany města. Vznikl tak prostor, kde mohou jednotlivá rozhodnutí Rady města a Zastupitelstva města – jindy zahalená do strohého úředního jazyka, nabývat konkrétní podoby a kde je možné diskutovaná témata doplnit o vizuální podobu nebo souvislosti, které vedly k danému rozhodnutí. Každý, kdo je na diskusním setkání v sále přítomen má možnost pokládat panu starostovi a místostarostovi otázky týkající se našeho města a zároveň je tak může inspirovat svým vlastním pohledem na chod města a dění v něm.

Včerejšího diskuzního setkání se i přes složitou epidemiologickou situaci osobně zúčastnilo téměř dvacet lidí a dalších čtyřicet využilo možnost sledování diskuze online. Vedení města tu představilo vývoj rozpočtu v aktuálním roce 2021 i jeho návrh pro rok 2022, který bude v prosinci 2021 schvalovat Zastupitelstvo města. Dále byly představeny investiční projekty dokončené v letošním roce, projekty plánované na rok příští i záměry města, na které se bude v následujícím roce vypracovávat projektová dokumentace. Největší zájem účastníků diskuze vzbudila plánovaná generální rekonstrukce ulice U Zázvorky – jedná se o společný projekt ŘSD a města v rámci kterého by měla být opravena nejen silnice, ale nové podoby se dočkají také chodníky a veřejné prostranství u pomníku sv. Jana Nepomuckého. Rekonstrukce sice potrvá v řádech několika měsíců a omezí přístup na Husovo náměstí (pro pěší by měla být vždy alespoň jedna strana ulice průchozí), jejím výsledkem ale bude nakonec reprezentativní a bezpečný vstup na náměstí a do zámku. Vzhledem k tomu, že jde o společný projekt, na kterém se Nové Město nad Metují podílí, je město připraveno prosadit do hodnotících kritérií výběru dodavatele mimo jiné také rychlost provedení stavby, aby bylo omezení pro občany a návštěvníky města co nejkratší.

Pokud jste včerejší diskuzní setkání nestihli a zajímají Vás témata, která byla během odpoledne řešena, je pro Vás k dispozici prezentace ke stažení. Záznam z diskuzního setkání je dostupný https://1url.cz/@Mesto_pro_obcany_zaznam .

Prezentace - Město pro občany

Prezentace města 24.11.2021, Kino 70.pdf
Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 16,45 MB
Datum vložení: 25. 11. 2021 9:03