Čištění skal

Pracovníci jištění sedacím úvazkem a lezeckým lanem se pohybují po skalním masivu

Právě probíhá čištění skalního masivu v úseku ulice U Zázvorky a Na Zadomí

V posledních několika dnech jste si mohli všimnout odvážlivců, kteří se vyzbrojeni sedacím úvazkem, horolezeckými lany a motorovou pilou pohybují na skalnatém ostrohu pod historickým centrem našeho města. Nejedná se o vandalství, tito pracovníci, vyškolení pro práci ve výškách a skalnatém terénu, čistí novoměstské skály od mechů, náletů, a dokonce i odpadků. Aktuálně probíhá čištění skalního masívu v úseku ulice u Zázvorky a Na Zadomí. V pondělí byla vyčištěna také historická studna na Husově náměstí – kromě mincí tu bylo nalezeno velké množství odpadků, zejména kelímků od kávy. Odhozených obalů, krabic a dalšího odpadu nebyly ušetřeny ani skály pod Zadomím. O to smutnější vizitkou obyvatel našeho města je skutečnost, že přestože bylo místo minulý týden vyčištěno, po víkendu se tu objevily odpadky nové, například krabice od pizzy.

Při čištění skal je pořizována fotodokumentace jejich vizuálního stavu. Ta slouží k doplnění Pasportu a metodiky údržby skalního masivu v Novém Městě nad Metují. Tento dokument stanovuje jednotlivé úseky určené k čištění, jejich rozsah, technologii i interval čištění. Tímto způsobem jsou průběžně udržovány skalní masivy, které jsou na pozemcích v majetku města nebo pozemcích se spoluvlastnickým podílem města. Konkrétně se jedná o lokalitu vyústění kanalizace pod Havlíčkovou ulicí, skály pod zástavbou v Havlíčkově ulici, pod zámeckým parkovištěm na Farské zahradě, skály pod ulicí Na Zadomí a U Zázvorky, Klosovu vyhlídku a studnu na Husově náměstí.

V letošním roce zajišťuje čištění skal firma Zahrada Harta s.r.o., Vysoké Mýto.

Datum vložení: 19. 10. 2021 13:51
Datum poslední aktualizace: 19. 10. 2021 13:58