HISTORIE DSO RN

Založení Regionu Novoměstsko

Když žije soused vedle souseda, potkávají se, přou se, radí se spolu, pomáhají si, pracují na společném díle a tím vším, v běhu času, vznikají mezi nimi vazby. Stejnými principy se řídí i vazby mezi obcemi, bez ohledu na to, kdo je na jakém formálně vyhlášeném území.

Pohled na mapu mikroregionů, regionů a sdružení obcí v naší oblasti vypovídal: Hic sunt leones. To byl signál, jak pro poskytovatele dotací, tak i pro nás jednotlivé obce, kde jsme začali pociťovat neformální komunikační vakuum. To se tolik netýkalo obcí, které již v některých svazcích byly zapojeny a obcí v rámci Nového Města nad Metují, jako obce s rozšířenou pravomocí. Tam již vše bylo nastartováno, byť trochu více s orientací na formální spolupráci.

Proto se dne 17. 2. 2004 v Obecním hostinci v Šonově sešli sympatizanti myšlenky ustavení Regionu Novoměstsko /RN/ zastupující 22 obcí. V sympatické, málo škrobené, atmosféře jsme si nastínili principy ustavení RN, hlasování, financování a samozřejmě se také dohodli na možných oblastech spolupráce. V obrazové promítané prezentaci jsme si ujasnili i naše společné přednosti, na nichž se nechá stavět.

Tomu všemu předcházela řada návštěv okolních obcí na základě jejich pozvání, které absolvovali novoměstský starosta Ing.Tymel, místostarosta Ing.Nývlt s pracovnicí Euroregionu Glacensis Ing. Rovenskou, nejednou doprovázeni i dalšími podporovateli myšlenky Ing. Prouzou a Ing. Vančákem. Můžeme-li dnes hodnotit, jednalo se vždy o velice zajímavé a poučné návštěvy většinou spojené s pěší prohlídkou obcí. Toto se nám jeví jako vhodné cyklicky opakovat, včetně návštěvy Nového Města nad Metují.

Protože jsme nechtěli pominout obce, jejichž zástupci neměli formální náležitosti pro vstup připraveny a shodli jsme se i na jejich zastoupení v orgánech svazku, proběhla volba členů s podmínkou a to byl důvod pro nezaregistrování svazku. Na další schůzce v N. Městě dne 26. 2. 2004 se již vše odehrálo ke spokojenosti registračního orgánu.

Zakládajícími členy Regionu Novoměstsko jsou obce:

Následně postupně přibyly obce:
Bačetín, Borová, Česká Čermná, České MeziříčíKrálova Lhota, Nový Hrádek, PohoříRohenice a v roce 2009 Val.

Idea a cíle Regionu Novoměstsko

Zakládající obce Regionu Novoměstsko vědomy si, často velice úzkých, vazeb mezi sebou, společných praktických zájmů a výhledových cílů, rozhodly se postupovat společně a také společně hájit své zájmy v rámci legislativně možného sdružení obcí ve formě dobrovolného svazku obcí a nebo zájmy jednotlivých obcí za významné podpory ostatních.

Území Regionu Novoměstsko bylo již v předhistorické době osídleno a vedla jím řada významných stezek do Pobaltí, což významně ovlivnilo jejich budoucnost.

Obce při hledání svého Genia loci – ducha místa došly k tomu, že je bez rozdílu velikosti k sobě pojí historické vazby stojící na společném vlastnictví šlechtických vlastníků, zde především hejtmana kraje Jana Černčického z Kácova.

Mytologicky se obce cítí být svázány svými pověstmi a pohádkami často ovlivněnými blízkostí Kačenčiných hor, ale i drsnými historickými událostmi vojenskými z roku 1866.

Po kulturní stránce nezapomínají, že jsou regionem působnosti řady významných osob, v prvé řadě jmenujíce B.Němcovou a A.Jiráska.

Obce Regionu Novoměstsko jsou si dále vědomy významu potenciálu místa skýtajícího řadu pracovních příležitostí, přírodních krás, ale také místa položeného v geografickém prostoru jež je východiskem do Orlických hor vyzdobeným mnoha památkami jak lidovými a sakrálními, tak i komplexem staveb typu renesanční perly Nového Města nad Metují. Terén se tu zdvihá od vnitrozemského moře - vodního díla Rozkoš k vrcholům příjemných hor, umožňujícím přechod do sousedního Polska, stejně jako před dávnými věky.

Na samém počátku si obce stanovily tyto konkrétní okruhy za těžiště své spolupráce - památky, ekologii, dopravu, turistiku a kulturu, informace a koordinaci služeb a řemesel, informační výměnu a společnou prezentaci, tvorbu strategického plánu RN a řešení dalších koncepčních otázek území, včetně společného úsilí k dosažení na finance, umožňujícími pokrytí smysluplných potřeb obcí a dotčeného území.

V obecné rovině je tento svazek obcí založen za účelem podpory vzájemné spolupráce v oblastech hospodářského, sociálního a kulturního rozvoje. Dále je cílem svazku napomoci v širším ekonomicky spolupracujícím prostoru celkové prosperitě zakládajících obcí a jejich obyvatel.