Prevence a řešení kriminality dětí a mládeže - Tým pro mládež

Pachateli trestné činnosti nejsou jen dospělí, ale také mládež a dokonce i děti mladší 15 let. Bylo by mylné předpokládat, že činy dětí a mladistvých jsou nepostižitelné, naopak jejich řešení se řídí samostatným zákonem č. 218/2003 Sb. O soudnictví ve věcech mládeže. Ten nabízí celou řadu opatření, které je možné dětem a mladistvým v soudním řízení uložit. Řešením už spáchaných skutků, ale i prevencí jejich páchání se zabývá mnoho institucí, do jejich působnosti spadá péče o rizikové, ohrožené a kriminalitu páchající děti a mládež. Jejich efektivní komunikaci a propojení jejich aktivit by měl napomoci tzv. Systém včasné intervence, který na Náchodsku plně funguje od roku 2008.

Systém včasné intervence

Systém včasné intervence zahrnuje tři hlavní pilíře. Prvním je informační systém, který umožňuje v krátkém čase sdílet potřebné a aktuální informace o konkrétních případech dětí a mladistvých mezi jednotlivými institucemi. Druhým je tzv. Tým pro mládež, tedy seskupení odborníků, kteří společně hledají řešení kriminality dětí a mládeže vyskytující se v daném okrese. Jeho základními členy jsou zástupci okresního soudu, okresního státního zastupitelství, Policie ČR, Probační a mediační služby ČR a městských úřadů spadajících do příslušného soudního okresu (zpravidla oddělení sociálně-právní ochrany dětí). Dalšími členy mohou být zástupci městské policie, školských zařízení, poskytovatelů sociálních služeb a neziskových organizací. Posledním pilířem jsou konkrétní opatření, která se pro snížení kriminality dětí a mládeže uskuteční.

Tým pro mládež na Náchodsku doposud

Tým pro mládež v soudním okrese Náchod (tedy zastoupený městy Náchod, Broumov, Jaroměř a Nové Město nad Metují) se v prních letech věnoval hlavně zavádění celého Systému včasné intervence do praxe a poté zajištění tzv. probačních a resocializačních programů, které jsou právě jednou z možností, které může soud uložit dětem i mladistvým páchajícím trestnou činnost jako výchovné opatření.

Novinka, kterou přináší projekt "Na správnou cestu!" na Náchodsku

Současná praxe Týmů pro mládež po celé republice je ovlivněna časovými možnostmi koordinátora/tajemníka týmu, který tuto funkci velmi často vykonává nad rámec své běžné pracovní činnosti u jedné ze zapojených institucí. Na základě toho přichází Probační a mediační služba ČR s projektem "Na správnou cestu", který je financován z prostředků Evropské unie, z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR. Projekt se zaměřuje několika různými aktivitami na mladistvé pachatele trestných činů. Jednou z těchto aktivit je právě inovace a posílení Týmů pro mládež. Do čtyř pilotních soudních okresů (Náchod, Opava, Plzeň - město a Brno venkov) tak projekt přináší novinku a tou je samostatná pozice koordinátora Týmu pro mládež, který se může práci Týmu naplno věnovat a tím přispět k inovaci a zefektivnění práce Týmu pro mládež a prosazování výsledků práce do běžného života měst. Koordinátorka Týmu pro mládež v okrese Náchod působí od počátku roku 2013, věnuje se nanalýze současné situace v okrese a jednání se všemi institucemi. První setkání Týmu pro mládež okresu Náchod proběhlo pod vedením koordinátorky 21. 06. 2013 a jeho výstupem byla dohoda na nové podobě a zaměření práce Týmu a první zvolená témata, na který se Tým zaměří.

Datum vložení: 9. 8. 2013 0:00
Datum poslední aktualizace: 9. 8. 2013 0:00