Činnost Tým pro mládež okresu Náchod

Od počátku roku 2013 je Tým pro mládež okresu Náchod zapojen do projektu Probační a mediační služby ČR s názvem "Na správnou cestu!", který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a rozpočtu ČR. Díky projektu má Tým pro mládež po dobu trvání projektu k dispozici koordinátorku, která se věnuje práci Týmu na plný pracovní úvazek (do té doby vedl Tým vždy jeden z jeho členů nad rámec své běžné pracovní agendy).

Tým pro mládež se od počátku roku 2013 sešel ke čtyřem společným jednáním. První dvě jednání proběhla v Náchodě a byla zaměřena převážně na organizační záležitosti. Jejich výsledkem bylo nové uspořádání a zaměření práce Týmu a to na společné praktické řešení aktuálních témat regionu. Následovala setkání v Jaroměři a naposledy v lednu 2014 v Novém Městě nad Metují. Část setkání byl vždy věnována danému městu, jeho aktivitám a službám v oblasti péče o ohrožené a kriminalitu páchající dětí a mládež. Druhá část pak byla zaměřena na jedno ústřední společné téma. Obou setkání se zúčastnili také starostové příslušných měst, tedy Ing. Jiří Klepsa ve městě Jaroměř a Petr Hable v Novém Městě nad Metují.

Tématem jaroměřského setkání byla mravnostní kriminalita páchaná dospělými na dětech. Reagovat na výskyt tohoto problému v regionu se rozhodla oddělení sociálně-právní ochrany dětí, předně z Náchoda. Město Náchod zajistí odborné proškolení pro učitelky mateřských školek k včasnému rozpoznání a správné reakci na možné příznaky zneužití dětí.

Tématem novoměstského setkání byla problematika složitých rozvodových situací, ve kterých se děti stávají obětmi sporu rodičů. Ti si totiž často přes vlastní zlobu a zášť vůči druhému rodiči neuvědomují, že ubližují především svému dítěti. Ve vyhrocených případech nejsou výjimkou i případy falešného obvinění jednoho z rodičů ze zneužívání dítěte. Dítě pak často zcela zbytečně prochází policejními výslechy, lékařskými a psychologickými vyšetřeními, případně dokonce může být dočasně odebráno z rodiny. Toto vše má nemalý dopad na dítě, jehož základní potřeba bezpečí a jistoty je výrazným způsobem narušena. Dítě pak často selhává i v dalších oblastech, má problémy ve škole, ztrácí zájmy o své koníčky a problémy má i v kontaktu s vrstevníky. Často pak dochází i k tomu, že samo začne páchat trestnou činnost, případně se stává obětí trestné činnosti.

Téma těžké situace dětí, jejichž rodiče se ve zlém rozvádějí, se ukázalo jako velmi aktuální pro většinu v Týmu zastoupených institucí. V současné době tak Tým pro mládež hledá možnost jak situaci zlepšit a to například zavedením v regionu dostupné služby bezplatné rodinné mediace (tedy řešení sporů mimosoudní cestou pomocí třetí nezávislé osoby).

Příští setkání Týmu pro mládež je plánováno na měsíc duben do města Náchod. Věnovat se bude dále výše zmíněnému tématu a také výsledkům Analýzy kriminality mládeže v okrese Náchod, která byla v rámci činnosti Týmu pro mládež vypracována.

V únoru 2014 zpracovala Mgr. Helena Přibylová, koordinátorka Týmu pro mládež okresu Náchod.

Datum vložení: 13. 3. 2014 0:00
Datum poslední aktualizace: 13. 3. 2014 0:00