


V sobotu 3.7.2010 se v prostorách bývalých kasáren v Novém Městě nad Metují uskutečnily již po sedmé závody ve skateboardingu a freestyle BMX a MTB kol, pořádané občanským sdružením "První Řešení" za podpory nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Klub Mandl Nové Město nad Metují a města Nové Město nad Metují.
Letos byly závody pojaty opravdu netradičně a to spojením podobných extrémních sportů v jednom dni. Závodů se zúčastnilo celkem 45 jezdců, 28 bikerů a 17 skaterů nejen z Východních Čech.
V jednu hodinu po poledni místostarota pan Petr Hable závody oficiálně zahájil. První disciplínou byl skok přes Laťku s oficiálním názvem "ATOM RAT Bunny hop a Ollie contest."
v Kategorii kol zvítězil Ondřej Lamka z Hronova, který překonal výšku 88 cm. Na skateboardingu získal prvenství opočenský rodák Karel Klug, který s přehledem přeskočil výšku 75 cm.
Druhou částí programu byla minutová kvalifikační jízda, ze které postoupilo 6 jezdců do finálových jízd.
Před finálem předvedla své umění parta Sans Encombre z Hronova svojí parádní exhibicí ve freerunningu a své předvedli i místní graffiti umělci. Ve finálových jízdách mohli diváci vidět na kolech otočky o 360 stupňů, spoustu triků ve vzduchu a nechyběl ani vysoký "wall ride" (jízda po zdi). Skateboardistům prkýnka pod nohama doslova tancovala a tak si na své přišli nejen jezdci, ale i diváci, kterých dorazilo během celého dne kolem 150.
Výsledky finále jsou následující:
MBX a MTB kola:
1. David Macek (Nové Město nad Metují)
2. Patrik Janowksy (Úpice)
3. Ondřej Lamka (Hronov)
SKATEBOARD:
1. Petr Žďárek (Dobruška)
2. Ondřej Leštinský (Dobruška)
3. Karel Klug (Opočno)
Po vyhlášení vítězů závodů se jezdci i diváci přesunuli do nově otevřeného Klub baru Malecí, kde pokračovala vydařená afterparty až do ranních hodin za hudebního doprovodu DJ Verči a videoprojekce se záběry adrealinových sportů.
I když byl tento závod posledním v prostorách bývalých kasáren, věříme, že se nám společně s městěm Nové Město nad Metují a o.s. První Řešení podaří vybudovat adekvátní podmínky k provozování těchto sportů i v dalších letech.
Jiří Žďárek
předseda o.s. První Řešení