Občan

Kontaktní informace

Město Nové Město nad Metují
náměstí Republiky 6
549 01  Nové Město nad Metují

E-mail
posta@novemestonm.cz

Telefon
491 419 611

Podrobný kontakt, úřední hodiny
 


Facebook Nové Město nad Metují

Rozklikávací rozpočet

Rozklikávací rozpočet

 

Počitadlo přístupů

Návštěvnost:

ONLINE: 24
DNES: 641
TÝDEN: 5315
CELKEM: 1289211

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • En français
  • Po polsku
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Vážení občané,

vedení města i úřadu si velice váží Vašich podnětů, dotazů a připomínek, které nám zasíláte. Upozorňujeme, že tato rubrika není diskusní fórum! Slouží pouze k Vašim DOTAZŮM (na řešení konkrétních životních situací atd.) a odpovědím ze strany kompetentních osob, případně administrátora serveru. Na dotazy, které nebudou obsahovat jméno a příjmení včetně platné emailové adresy nebo na dotazy vulgární a urážlivé, si vyhrazujeme právo neodpovídat a ani je zde nezveřejňovat. Žádáme Vás také o stručnost a věcnost Vašich dotazů, abychom na ně mohli okamžitě reagovat.

Nově jsme pro větší přehlednost oddělili hlášení závad a nedostatků ve městě. Pro jejich ohlášení použijte elektronický formulář Hlášení závad a nedostatků, do kterého máte možnost vložit až tři ilustrační fotografie. Ohlášené závady budou řešeny pracovníky Technických služeb města. Prosíme, nevkládejte je již do této rubriky. Pokud je sem vložíte, budou administrátorem webu převedeny do Hlášení závad a nedostatků.

Děkujeme za pochopení

Vedení města

 


Postup zadávání a zodpovídání dotazů

Formulář pro vložení dotazu se objeví po kliknutí na níže uvedený text "Zobrazit/Skrýt formulář". Po zadání dotazu se zde zobrazí informační sdělení "Otázka byla úspěšně položena" potvrzující Vám vložení dotazu. Dotaz zde bude zveřejněn posléze až s odpovědí na něj.

Stránka

V tomto příspěvku bych nejprve rád pochválil zlepšení veřejného osvětlení v uličce Pod Strážnicí (pro místní „Kujalka“) a Nábřežní ulice, které je velice zdařilé. Bohužel, v tomto srovnání zcela propadá změna osvětlení na daleko frekventovanější ulici Na Strážnici, kde byly pouze vyměněny původní výbojky za LED-světla. Po provedené změně upadla vetší část chodníků do tmy. Rozhodně nejsem odborník na veřejné osvětlení, ale předpokládám, že jako většina všech zařízení a staveb, tak i veřejné osvětlení musí splňovat předepsané parametry (např. ČSN 36 0400). Výrazné snížení intenzity osvětlení vytváří velké riziko pro bezpečnost chodců, případně dalších účastníků silničního provozu. Nechci řešit příčiny toho, že výsledek změny osvětlení je horší než původní stav (to je odpovědnost příslušných pracovníků). Jen bych rád věděl, kdy dojde k nápravě (zlepšení) současného stavu. Děkuji za odpověď Vladimír Hencl (Vloženo 9. 11. 2017)

Vážený pane Hencle,

těší nás, že jste spokojen s realizací VO v ul. Pod Strážnicí a Nábřežní, ve kterých proběhla realizace zcela nového VO. V ul. Nádražní, Havlíčkova, Nahořanská a Na Strážnici město zadalo řešit pouze výměnu svítidel na stávajících stožárech v rámci energetických úspor, kdy se přecházelo ze zdroje - výbojka na zdroj - LED. Požadavkem zadavatele (města) bylo provedení návrhu svítidel tak, aby byla splněna norma ČSN a dále aby bylo provedeno měření intenzity osvětlení (luxmetrem) po montáži osvětlovacích těles. Toto měření bude teprve provedeno. Avšak speciálně v ul. Na Strážnici je rozteč mezi stávajícími stožáry VO téměř dvojnásobná než v ulicích výše vyjmenovaných. Zde má město v plánu v rámci rekonstrukce komunikace II/285, kterou bude v roce 2019 realizovat Údržba silnic Královéhradeckého kraje a.s., doplnit mezi stávající stožáry VO stožáry nové, a tím snížit vzdálenost mezi stožáry. Současný stav se nám však jeví takový, že chodníky jsou nasvětleny lépe, než byl stav původní. To však nic nemění na zmiňovaném plánu města.

S pozdravem

Ing. Simona Vojnarová - vedoucí Oddělení rozvoje města, Odbor majetku města, 16. 11. 2017
Dobrý den, považujete za normální, že technické služby štěpkují uložený biomateriál v neděli ráno od 7 hodin? Sice v prostorách kasáren, ale téměř pod našimi okny... Děkuji. Jana Třešňáková, Družební 1517 (Vloženo 12. 11. 2017)

Vážená paní PharmDr. Třešňáková,

děkujeme Vám za Váš podnět. Firma, kterou jsme na štěpkování objednali, měla práce provést v pracovních dnech. Vzhledem k velkému objemu materiálu firma svoji práci nestihla, z tohoto důvodu bylo bez našeho vědomí pokračováno i v neděli. Dnes jsem celou záležitost projednal s majitelem firmy a slíbil mi, že příští štěpkování bude prováděno vždy pouze v pracovní době. Děkujeme Vám za pochopení a omlouváme se za vzniklou situaci.

S pozdravem

Miroslav Trojan - vedoucí Technických služeb města Nové Město nad Metují, 13. 11. 2017
Na základě připomínek obyvatel našeho domu Nad Stadionem 1300,1301,1302 bych se chtěl zeptat na možnost instalace ekologických WC na místa s větší koncentrací lidí. Před naším domem je nové dětské hřiště a děti s dohledem i bez dohledu rodičů konají potřebu sice mimo dětské hřiště, ale kde je napadne. Problémy mají i rodiče a prarodiče dětí, kteří využívají blízký les hrůzy, dosud plný odpadků, v současné době bohatší o další člověčí pozůstatky. Stejný problém je i u marketů Albert a Penny a je nezodpovědné se tímto nezabývat - na vybavení sociálním zázemím by měli přispět i provozovatelé těchto obchodních řetězců ve vlastním zájmu. Obejděte si Penny market, je to nechutné a nedůstojné nakupovat potraviny na smetišti. (Vloženo 6. 11. 2017)

Vážený pane Dunovský,

město v současné době s možností instalace ekologických WC na místa s větší koncentrací lidí, jako jsou například dětská hřiště, parky a další veřejná prostranství, nepočítá. V našem městě nebylo a není zvykem umísťovat poměrně nevzhledné a občas páchnoucí budky na veřejná prostranství.

Ohledně Vašeho upozornění na problematiku WC u supermarketů Albert a Penny postupujeme Váš podnět vedení těchto obchodů.

S pozdravem

Ing. Michal Beseda, MBA - místostarosta města Nové Město nad Metují, 8. 11. 2017
Dobrý den, nemám otázku, ale velkou prosbu na Městskou policii. Bylo by možné NĚJAK ŘEŠIT parkování aut na chodníku v ulici Na Bořetíně (konkrétně za potravinami Verner, u zásobovací rampy)? Chápu zásobování prodejny, ale vždy když projíždím, stojí na chodníku auta a dost komplikují průjezd úzkou ulicí. Vzhledem k rekonstrukci ulice Johnova je toto jediná přístupová cesta na parkoviště k „věžákům“ a do Husovy ulice. Děkuji Tylšová (Vloženo 6. 11. 2017)

Vážená paní Ing. Tylšová,

děkujeme za Váš podnět. Do Vámi zmíněné lokality zvýšíme četnost prováděných kontrol.

S pozdravem

Miloš Kratěna - vrchní strážník Městské policie Nové Město nad Metují, 8. 11. 2017
Dobrý den, zjistil jsem, že u místa, kde se ukládal odpad rostlinného původu (větve apod.)v areálu kasáren objevila cedule ZÁKAZ SKLÁDKY. Znamená to tedy, že se tam již nesmí tento materiál dávat? Děkuji (Vloženo 4. 11. 2017)

Vážený pane Schejbale,

v areálu kasáren se nachází plocha, kde Technické služby města Nové Město nad Metují (dále jen "TS") přechodně skladují větve a jiný materiál, který je následně štěpkován a jinak zpracováván. Odkládání rostlinného materiálu na tomto místě bylo vždy dovoleno jen se souhlasem p. Miroslava Trojana, vedoucího TS. Do dne 15.11.2017 je možné "větve a další rostlinné odpady" uložit do velkoobjemových kontejnerů rozmístěných dle svozového kalendáře na území města. Po tomto datu, je možné kontaktovat p. Trojana (tel.: 605 201 091) a domluvit se s ním, zda a kde je možné tento odpad uložit.

S pozdravem

Ing. Ondřej Hanka - vedoucí Oddělení životního prostředí, Odbor výstavby a regionálního rozvoje, 6. 11. 2017
Dobrý den. Při prohlížení novin Echa mě zarazila upoutávka na den otevřených dveří v novoměstské průmyslovce. Vím, že je sloučena se SOŠ. Bohužel mi připadá, že je prezentována spíš SOŠ. Její obory jsou rozvedeny podrobněji, studijní obory průmyslové školy jsou malými písmeny na jednom řádku. Jsem Novoměšťačka a pamatuji, že Střední průmyslová škola měla velké renomé, patřila mezi nejlepší v celé republice, na škole vyučovali výborní učitelé,absolvující studenti byli perfektně připraveni na studium na vysoké škole. Jak je možné, že tak upadla? Je smutné a zarážející, kam se dostalo kvalitní vzdělávací zařízení. (Vloženo 29. 10. 2017)

Vážená paní Hovorková,

Váš dotaz jsme s prosbou o odpověď předali řediteli školy Ing. Jaromíru Holečkovi a jeho vyjádření uvádíme v plném znění.

S pozdravem

Mgr. Lucie Kunteová, Odbor správy úřadu, Oddělení informatiky

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážená paní Hovorková,

vážení spoluobčané,

úvodem bych chtěl tazatelce poděkovat za projevený zájem o naši školu a současně uvést informace, které ve svém dotazu uvádí, na pravou míru. Do redakce Echa jsme k tisku dodali kompletní upoutávku na naše Dny otevřených dveří 24. a 25. listopadu, které proběhnou ve všech budovách školy. Tato upoutávka je oboustranná. Na titulní barevné straně, která je v Echu č. 30 umístěna na třetí straně, jsou uvedeny všechny obory, které nabízíme a obory maturitní, studijní, chcete-li průmyslovácké, jsou uvedeny na prvním místě. Na druhé černobílé straně upoutávky jsou uvedeny informace k organizaci Dnů otevřených dveří. Bohužel redakce Echa naši upoutávku rozdělila a tyto doplňující informace umístila až na stranu sedmou.

Vzhledem k tomu, jak paní Hovorková svůj dotaz formulovala, tak se domnívám, že četla pouze upoutávku na straně sedm a hlavní část naší upoutávky v barevném provedení na třetí straně novin pravděpodobně přehlédla.

Pokud bych se měl vyjádřit k další části dotazu, a to k velikosti písma, pak v textu, na který poukazuje paní Hovorková, jsou největšími písmeny napsány informace pro zájemce o studium maturitních oborů, a to, že pořádáme Přijímací zkoušky nanečisto a že na naší škole funguje Klub techniky a robotiky. Jestliže se podívám na obě části naší upoutávky, tak opravdu nevím, jak paní Hovorková přišla na to, že by na ní byly upřednostňovány obory SOŠ.

V závěru svého dotazu uvádí paní Hovorková i informaci, že škola, myšleno průmyslovka, tak upadla a kam se dostalo kvalitní vzdělávací zařízení. Zajímalo by mě, z jakých zdrojů paní Hovorková čerpá, jak a kdy si paní Hovorková ověřovala úroveň vzdělávání na naší škole, co ji vede k tomu veřejně znevažovat práci mých kolegyň a kolegů. Nebo jenom prostý fakt, že byla průmyslovka sloučena se SOŠ, může podle ní vést ke snížení úrovně vzdělání? Vždyť po sloučení na průmyslovce učili a stále učí převážně stejní učitelé, vyučují se stejné obory. Nebo si paní Hovorková myslí, že učitelé, kteří učili na SOŠ a nyní také učí na průmyslovce, jsou méně schopní, že vystudovali jiné vysoké školy? Naši absolventi i nadále studují na vysokých školách, uplatňují se v praxi.

Co říci závěrem, ano Střední průmyslová škola strojnická v Novém Městě nad Metují měla dobrý zvuk, stejně tak i Střední odborné učiliště strojírenské, které stojí na počátku SOŠ, o které píše paní Hovorková. Aby tomu bylo i nadále, je potřeba hledět do budoucnosti a usilovně se snažit o to, aby vynikající tradice středního odborného školství byla v našem městě zachována a rozvíjena.

S pozdravem
Ing. Jaromír Holeček, v.r.
ředitel školy

 

3. 11. 2017
Dobrý den, vzhledem k dalšímu rozšiřování systémů pro úsekové měření rychlosti (letos např. v Litomyšli - zkušební provoz od března, ostrý cca od května) se zdá, že Vaše informace ze setkání s občany ohledně problematické legislativy v této věci již není aktuální a úsekové měření rychlosti lze v tuto chvíli legálně vybudovat a provozovat. Proto se chci zeptat na možnosti zřízení podobného systému ve Spech v obou směrech v úseku od hřbitova po přechod pro chodce u současných zastávek autobusu. Domnívám se, že vzhledem k neustálému nárůstu dopravy by toto řešení bylo na místě, protože je jasné, že hlídka tu nemůže stát pořád. Díky za odpověď. (Vloženo 1. 11. 2017)

Vážený pane Minaříku,

děkuji Vám za Váš dotaz. Dlouho očekávaná a několikrát odložená novela zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii vejde k 1.1.2018 v platnost. V době, kdy se konalo letošní setkání s občany Spů, ještě novela nebyla schválena a my nemohli předjímat její konečnou podobu. Tato novela ponechává obecní policii (respektive obcím) i nadále pravomoc provádět dohled nad dodržováním nejvyšší dovolené rychlosti v obci a tedy legislativa nebrání v instalaci tohoto zařízení. Naše Městská policie by úsekové měření jistě přivítala.

Našim cílem samozřejmě je, aby naše město bylo příjemným a bezpečným místem pro život. S tím souvisí i bezpečnost chodců a dalších účastníků silničního provozu. Těžko se mi tyto věty píší dnes ráno, kdy se za uplynulých 24 hodin ve městě udály 3 závažné dopravní nehody. Nicméně i přes tuto okolnost si dovoluji tvrdit, že postih a represe, které průjezdní radary přinášejí, by měla být až posledním krokem, když všechny ostatní selhaly. Před rozhodnutím o jejich případném zavedení musí být minimálně na úrovní Zastupitelstva města dosaženo obecného konsensu nad jejich zavedením. Město v žádném případě nebude instalovat tyto radary kvůli zvýšení příjmů do městské pokladny, základem pro nás vždy byla a zůstane bezpečnost silničního provozu.

Zároveň bych rád vyslovil svůj názor, že nutná diskuze by měla proběhnout po dokončení všech významných oprav a rekonstrukcí silnic, které nás čekají v nadcházejících dvou letech.

S pozdravem

Ing. Michal Beseda, MBA - místostarosta města Nové Město nad Metují, 2. 11. 2017
Dobrý den, prosím o odpovědi: 1)kdy bude vybudována nová autobusová zastávka u vlakového nádraží naproti učilišti 2)kdy se bude dělat nový chodník v Nádražní ulici 3)k čemu je rubrika závady a nedostatky, když se závady stejně neodstraňují. Děkuji. (Vloženo 30. 10. 2017)

Vážená paní Rousková,

na Vaše dotazy uvádíme následující:

ad 1)

V současné době neplánujeme v uvedeném místě osazení nové autobusové zastávky (čekárny).

 

ad 2)

Město má připravenou projektovou dokumentaci na jednostranný chodník v ulici Nádražní. Čekáme na vypsání vhodného dotačního titulu, který bychom chtěli použít jak na rekonstrukci chodníku, tak i na opravu podpěrné zdi u č. p. 361.

 

S pozdravem

Ing. Libor Pozděna

vedoucí Odboru majetku města

 

ad 3)

Vážená paní Rousková,

prosím o uvedení konkrétní závady či nedostatku, která nebyla odstraněna. Naší snahou je nám sdělené závady odstraňovat neprodleně. Pokud to však jejich stav či povaha nedovolují, jsou zařazovány do střednědobého plánu činnosti Technických služeb nebo do plánovaných akcí Oddělení rozvoje města.

 

S pozdravem

Ing. Michal Beseda, MBA

místostarosta města Nové Město nad Metují

1. 11. 2017
Dobrý den.Přečetl jsem si zápis z poslední kulturní komise a nerozumím proč by mělo Město kupovat obraz zcela neznámého autora který neměl k našemu městu žádný přímý vztah.Nepřijde Vám to jako plýtvání finačními prostředky?Jistě je spousta jiných věcí kam investovat.Třeba konečně opravit hodiny na hasičárně.Děkuji. (Vloženo 25. 10. 2017)

Vážený pane Hvozdecký,

k první části Vašeho dotazu - děkujeme za Váš dotaz. Komise kulturní skutečně doporučila Radě města schválit nákup obrazu od malíře Josefa Ladislava Šichana. Není ale pravda, že se jedná o zcela neznámého autora, který nemá k našemu městu žádný přímý vztah. Josef Ladislav Šichan se narodil v roce 1847 v Černčicích, o dva roky později se rodina Šichanova přestěhovala do Nového Města nad Metují. Jedná se o významného malíře, který portrétoval mj. Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Karolínu Světlou a další. Více informací naleznete např. v publikaci Karla Václava Nývlta "Josef Ladislav Šichan, malíř, fotograf a jeho doba", kterou v roce 2015 vydala obec Černčice spolu s Městským muzeem Nové Město nad Metují. Rada města dne 23.10.2017 projednávala podnět Komise kulturní, ale o nákupu obrazu zatím nerozhodla, vyžádala si ještě doplňující informace od Městského muzea Nové Město nad Metují.

S pozdravem

Mgr. Václav Kupka

vedoucí Oddělení školství, kultury a sportu, Odbor finanční

 

Vážený pane Hvozdecký,

ke druhé části Vašeho dotazu - pokud se týká věžních hodin na hasičárně, tak v současné době probíhá oprava jednoho ze tří nefunkčních strojů. V plánu oprav na rok 2018 je počítáno s položkou, která bude čerpána v případě dalších poruch a zajistí celkovou rekonstrukci věžních hodin.

S pozdravem

Pavel Horvat

vedoucí Oddělení správy nemovitostí, Odbor majetku města

27. 10. 2017
Dobrý den,chci se zeptat, zda se neplánuje v roce 2018 výstavba chodníku ve Vrchovinách podél I14 směrem k Náchodu.Děkuji (Vloženo 24. 10. 2017)

Vážená paní Aleno B.,

v současné době neplánujeme výstavbu chodníku ve Vrchovinách podél silnice I/14 směrem k Náchodu. Tato akce je však zařazena v Zásobníku investičních akcí města, ze kterého bude Zastupitelstvo města Nové Město nad Metují vybírat položky při sestavování rozpočtu na rok 2018.

S pozdravem

Ing. Libor Pozděna - vedoucí Odboru majetku města, 26. 10. 2017

Stránka